Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
!! 17.06.2018 (Jel.) Khanova škola zve nadšence ke spolupráci na překladech návodů pro učitele a rodiče.
! 04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
17.01.2016 (Jel.) Rok 2016 s novými a novějšími krystaly od kolegy Pavla!
17.01.2016 (Jel.) Nabídka knih z oborů matematiky, fyziky, chemie
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 22. 05. 2018 12:11

edison
Reputace:   23 

Kalibrace čidla CO2

Chtěl bych otestovat/zkalibrovat čidlo CO2.

Volně na vzduchu ukazuje asi 380 ppm, když na něj foukám, za chvíli přeleze rozsah 2000. Takže asi nějak funguje.

Další co jsem zkoušel, bylo dát ho do skleničky, kde je na dně nasypaný NaOH. Za několik minut hodnota slezla na 160 a tam už zůstala. A teď nevím, je to správně?

Věděl by někdo, jak připravit nějaké definované koncentrace, třeba 100, 500, 1900 a 4900 ppm?

#2 23. 05. 2018 00:19

Kenniicek
Reputace:   

Re: Kalibrace čidla CO2

Premyslal som nad tym a jedine co mi napadlo, sice je to asi blbost, tak naplnit nejaku sklenenu uzatvaratelnu nadobku napriklad fluoridov sirovym v ktorej je presne mnozstvo nejakeho uhlicitanu a potom to termicky rozlozit. Len neviem, ako velmi spravne a technologicky mozne by to bolo :/

#3 23. 05. 2018 00:42

edison

Toho bych se bál. Fluor a SO3... to by čidlo potom už nemuselo fungovat správně:-)

#4 23. 05. 2018 07:42

Kenniicek
Reputace:   

Jejda, tam malo byt fluoridom sirovym - SF6. On je prave uplne bezpecny, nejedovaty, pouziva sa ako inertna atmosfera. Mozes ho dokonca dokonca dychat s presne opacnym ucinkom ako helium, hlas ti zhrubne :D https://cs.wikipedia.org/wiki/Fluorid_s%C3%ADrov%C3%BD

#5 23. 05. 2018 09:19

pietro
Reputace:   181 

↑ edison: nulu kalibrujú niekde čistým dusíkom....

#6 23. 05. 2018 20:15

edison

Když bych si koupil bombu N, nebo SF6 a k tomu CO2, tak si to samozřejmě snadno zařídím. Ale jde o to, jak se bez nich obejít.

Tzn. mám 2 problémy:
1. Jak získat plyn bez CO2, nebo se známým množstvím několikrát menším, než je ve vzduchu normálně. Možná bych mohl zkusit upéct CaO, třeba by byl na jeho vychytání úspěšnější než NaOH (nebo to NaOH umí dobře, ale čidlo tak málo neměří).

2. Jak získat definované množství CO2, abych jím známé množství vzduchu obohatil. Tady by mi v podstatě stačilo vědět, jaká běžná kapalina CO2 nerozpouští, abych jí použil v odměrném válečku.

#7 24. 05. 2018 01:00

houbar
Moderátor
Škola: UPCE, KonzPCE
Pozice: student
Reputace:   41 

↑ edison: Zdravím.
1. Zkuste dlouho vařit destilovanou vodu a pak použijte vodní páru. čím déle ji budete vařit, tím čistší vodní páru získáte (lze použít i jinou kapalinu, např aceton)
2. Odvažte si suchý led do pytlíčku.

Doučím M, Ch v okolí Pardubic
Press any key to continue. Alt + F4?

#8 24. 05. 2018 07:26

mák
Místo: Vesmír, Galaxie MD
Reputace:   57 

Zdravím,
jdou koupit šlehačkové bombičky, za pár korun, které obsahují N2O (kysličník dusný). Tak by se dalo vytvořit prostředí bez CO2.
Ale stejně si myslím, že nejjednodušší je dát roztok NaOH do sklenice a vytřepat. Nedokážu si představit, že by tam zbyl volný CO2.

Spíš pro zajímavost, v prodeji je cukrářské droždí (NH4)2CO3, které se snadno teplem rozloží na čpavek a CO2 (nic nezbyde). Ale jestli by se s tím dalo kalibrovat o tom pochybuji.

#9 24. 05. 2018 13:24

edison

↑ houbar:
1. To by obnášelo pobyt čidla ve značné vlhkosti, takže by to byl spíš klimatický test než měření. Uvnitř se měří nějaké nA/pA.

2. O tom jsem už dříve přemýšlel, ale zavrhl jsem to pro praktickou nepoužitelnost:
- Potřebuji malé hmotnosti (mg max) a ty se budou při manipulaci rychle měnit.
- Namrzání vodního ledu na suchý

↑ mák:
N2O je dobrý nápad a je s ním i další zábava:-)

Tady mě právě překvapilo, že peletky NaOH nevedly k 0 ppm. Třepání s roztokem bych nedělal, to by asi skončil i uvnitř čidla.

#10 24. 05. 2018 14:01

edison

Ještě mě napadla opačná věc: Vytvořit nějakou koncentraci, změřit čidlem, CO2 z měřeného prostoru něčím vychytat a pak ho zas z roztoku vypudit, změřit objem a tak zjistit, jaká byla skutečná koncentrace.

Předpokládám, že 160 ppm ve skleničce s NaOH bude asi chyba čidla. Teď jsem to zkoušel i s roztokem (bez třepání, jen opatrné rozlívání po stěnách) a výsledek je zas 160.

Takže kdybych vzal dejme tomu půllitrovou zavařovačku s víčkem upraveným, aby část šla propichovat, mohl bych měřit, pak tam injekční stříkačkou vstříknout definované množství roztoku NaOH, opatrně rozlít po stěnách a pak po nějaké době vysát, zaznamenat kolik jsem vysál a do stříkačky přisát třeba koncentrovanou kys. citronovou a změřit objem vzniklé bublinky.

Z litru vzduchu bych tak měl získat 0,4 ml CO2, což je malou stříkačkou snadno měřitelné.

Ale nevím, jak moc účinně se ten CO2 z hydroxidu+uhličitanu vypudí. Je nějaká vhodnější kombinace hydroxidu a kyseliny (nebo něčeho úplně jiného)?

Další část problému je, že nevím, jak to s těmi ppm vlastně je. Je to míněno objemově, hmotnostně, nebo molárně?

#11 24. 05. 2018 14:12

edison

Teď mi došlo, že ta stříkačka řeší i původní otázku, jak získat definované, malé množství CO2 a jak ho dostat do definovaného objemu vzduchu:-)

#12 25. 05. 2018 02:06

houbar
Moderátor
Škola: UPCE, KonzPCE
Pozice: student
Reputace:   41 

pokud se nelíbí vodní vlhkost, zkuste nějaký jiný organický štof, třeba methanol

Doučím M, Ch v okolí Pardubic
Press any key to continue. Alt + F4?

#13 25. 05. 2018 21:45

Xellos
Škola: MFF CUNI, Bc. (13-16)
Reputace:   35 

Pokial ide o vypudenie CO2 z roztoku, casto funguje varenie. Varit uzavrete veci sa sice nema a varenie na otvorenom vzduchu mozno nema pozadovany efekt, ale moze to pomoct.

Zápatí