Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
!! 17.06.2018 (Jel.) Khanova škola zve nadšence ke spolupráci na překladech návodů pro učitele a rodiče.
! 04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
17.01.2016 (Jel.) Rok 2016 s novými a novějšími krystaly od kolegy Pavla!
17.01.2016 (Jel.) Nabídka knih z oborů matematiky, fyziky, chemie
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 22. 05. 2018 19:09

Peter_CSR
Místo: Kekistan
Pozice: Meme
Reputace:   

otazka ohladom efektivneho ucenia - koncentracia

Zdravim,

spytal by som sa kolegov matematikov ci maju tiez tento problem a ci ho viete riesit:

stava sa vam, ze po celom dni/tyzdni/mozno viac tyzdnoch... (s urcitymi oddychovymi dnami, samozrejme) intelektualne narocnej prace mate k veceru problem s koncentraciou? Robite uplne zakladne numericke chyby ako zabudanie znamienok, cisiel, v jednu chvilu som namiesto $sin^2x$ pisal $sin^x2$ a pod...

a) stretava sa niekto s tymto problemom?
b) ako to riesi?

Za seba, pijem hrrrromady vody a caju, cca 2 kavy za den, potom raz alebo dva krat do dna cvicim - myslim ze to celkom pomaha, snazim sa drzat vetilaciu na maxime... V tejto chvili je vsetko splnene a i napriek tomu nedokazem vypocitat kvadraticku rovnicu bez numerickej chyby...

Uvazujem, ze jednou zhlavnych pricin by mohla byt praca/studium v otvorenych kancelariach s velkou intenzitou rusenia. Citim, ze moja koncentracia sa aj napriek mojej snahe nezlepsuje...

Problemy so stresom necitim. Teda mimo toho, ze sa na mna naklada viac nez dokazem zvladnut, ale na to som si uz asi zvykol a ignorujem :) .

No, je to problem, ktory ma omina uz nejaku dobu, tak snad bude v poriadku ked sa to spytam na tomto fore.

2 + 2 is 4 minus 1 thats 3 quick mafs.

#2 22. 05. 2018 19:57

Ferdish
Škola: PF UPJŠ, ÚEF SAV
Pozice: postdok
Reputace:   24 

Re: otazka ohladom efektivneho ucenia - koncentracia

Podobný pocit zažil snáď každý, kto sa na VŠ pripravoval na zápočtovú písomku, alebo zrovna drvil na ťažkú skúšku, napr. matematici - analýza či teória množín, fyzici - teoretická fyzika, kvantová fyzika a pod. Netreba sa však v tomto obmedzovať len na prírodné vedy; podobné symptómy (aj keď v inej forme) postihujú aj študentov humanitných odborov.

Ja si myslím, že problém bude v tom, že pri stálom (v tomto prípade intelektuálnom), dlhotrvajúcom zaťažení sa náš mozog snaží isté "jednoduché" úkony rutinizovať - vykonávať ich podvedome dome a automaticky bez toho, aby sme sa zamýšľali, či ich naozaj robíme správne - robíme ich stále dookola a rovnako, tak čo sa môže pokaziť, že? :-)

Bohužiaľ, v tomto je IMO ľudský mozog koťuha nepredvídateľná a je schopná túto rutinnú činnosť vykonávať len vtedy, ak sú okolité podmienky konštantné, napr. rovnaká denná doba, rovnaké prostredie, rovnaká nálada kedy danú činnosť vykonávame. Stačí aj malá, hoc aj dočasná zmena v týchto podmienkach, a mozog sa musí adaptovať, aby udržal rovnaký stav mysle. To ho však stojí energiu, ktorú musí vynaložiť na úkor iných vecí - napríklad práve na úkor dôslednosti vykonávania rutinných úloh, čo má práve dôsledky v tom, že sa pri ich vykonávaní začnú objavovať odchýlky a chyby, napr. tebou spomínané zabúdanie znamienok, chybné zápisy a pod.

Avšak je to len môj názor, ako si daný fenomén vysvetliť :-)

#3 22. 05. 2018 20:54

MichalAld
Reputace:   27 

Re: otazka ohladom efektivneho ucenia - koncentracia

Já myslím, že člověk se prostě po nějaké době unaví. Mozek není ochotný pracovat do nekonečna. A nemyslím si, že to má nějaké jednoduché řešení. Člověk má prostě nějaké hranice.

Zápatí