Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
!! 17.06.2018 (Jel.) Khanova škola zve nadšence ke spolupráci na překladech návodů pro učitele a rodiče.
! 04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
17.01.2016 (Jel.) Rok 2016 s novými a novějšími krystaly od kolegy Pavla!
17.01.2016 (Jel.) Nabídka knih z oborů matematiky, fyziky, chemie
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 07. 06. 2018 18:47

Salvi
Zelenáč
Pozice: Student
Reputace:   

Ohmův zákon v praxi

Přeji hezký den.
Tak já si tu doma jen tak porušuji ohmův zákon! :-) Samozřejmě pravděpodobnější je, že mi něco nedochází a potřeboval bych poradit co.
Pro zábavu a pro nové zkušenosti si doma sem tam stavím nějakou tu fyzikální hračku. Tentokrát to měl být malý elektromagnet (rád bych z něj poté udělal demonstrační stejnosměrný motor). Schválně popíšu vše, co mám velmi podrobně, aby někdo našel chybu:
Namotal jsem si tedy cívku na I jádro z malého transformátoru. Upozorňuji, že i dle čísel je nejspíš vidět, že cívka má příliš mnoho závitů a příliš jemný vodič, v tom ale není mé udivení. Napájena měla být buď zdrojem od starého routeru - transformátorem do zásuvky na výstupu s DC 9 V, nebo 9 V baterií. Vše jsem si zapojil, ale elektromagnet dokázal akorát hezky pohnout s kompasem, toť vše. Chtěl jsem si tedy vše proměřit multimetrem, abych zjistil parametry, a tady mi to nedává smysl: baterie sama dávala víc jak 10 V, adaptér uváděných 9 V taky dal, při zapojení do obvodu bylo na svorkách cívky také přes 9 V, odpor jsem změřil jednoduše, že jsem nahradil baterii multimetrem, ten ukázal 260 ohmů (tedy celý obvod včetně vodičů a spojů). Následně přišlo překvapení, když jsem si spočetl z ohmova zákona, že proud obvodem by měl být 35 mA, ale když jsem do obvodu připojil multimetr a chtěl měřit proud, ukázalo se, že protéká pouze 16 mA. Vše jsem rozpojil a zase spojil vícekrát a stále stejný výsledek pro baterii i transformátor. Může mi někdo s více zkušenostmi říci v čem je chyba? Co mi nedochází?

#2 07. 06. 2018 18:55

mák
Místo: Vesmír, Galaxie MD
Reputace:   57 

Re: Ohmův zákon v praxi

Zdravím, změř 9V baterii a pak ji připoj na cívku, napětí by nemělo poklesnout. Pokud ano, máš problém vyřešen.

#3 07. 06. 2018 19:39

Salvi
Zelenáč
Pozice: Student
Reputace:   

↑ mák:
A neudělal jsem to de facto tím, že jsem měřil napětí na cívce při zapojené baterii? Kleslo to z 10 V na 9 V, což sice pokles  je, ale stále to nedává smysl.

#4 07. 06. 2018 20:39

edison
Reputace:   23 

1. Je možné, že mutimetr z důvodu snížení spotřeby používá při měření malých odporů impulzy. Pak může být dost zmaten z indukčnosti.
2. Multimetr v rozsahu pro malé proudy má docela velký odpor (ale snížení na 16 mA mi přijde moc).
3. Případně může bejt z předchozích pokusů "nakoplej" a ukazovat proud špatně - to je zcela běžné, spousta lidí má buď odešlou pojistku, poškozené slabší proudové rozsahy, nebo zcela odpálené. Nebo může špatně ukazovat odpor - méně časté, ale taky ne moc neobvyklé.

#5 07. 06. 2018 21:24

edison

Ještě poznámka: 9V baterka je dost nic moc. Nepřekvapilo by mě, kdyby se mezi měřením napětí a proudu vybila víc a její napětí by pak klesalo při zatížení víc. Ale jestli byly stejné výsledky se síťovým zdrojem, tak to tím nebude.

Ale spínané zdroje zas dokáží měřáky rušit. Obvykle se to ale naopak projevuje vyšší naměřenou hodnotou.

Taky je možné, že se povedlo multimetr poškodit právě při pokusech s cívkou: V okamžiku rozpojení cívka naindukuje napětí, které může být při troše snahy dost vysoké.

↑ Salvi: Pokud nedává smysl pokles napětí, tak je dobré si uvědomit, že ta baterka se chová trochu jako kdyby v ní byl zavřenej ideální zdroj napětí a v sérii s ním odpor a ten odpor je u 9V baterky nemalej a vybíjením dále stoupá. Pak ještě stoupá stářím, s klesající teplotou a pod.

Obecně je dobré mít pro podobné pokusy měřáky dva: Můžeš měřit napětí i proud současně.

#6 07. 06. 2018 22:15

MichalAld
Reputace:   27 

Občas je taky dobré používat měřák, a né nějakej čínskej werk za stokorunu.

Vzhledem k tomu, že všechny naměřené hodnoty pocházejí z jednoho přístroje, tak není příliš mnoho variant, čím by to mohlo být.

Zlaté časy ručkových přístrojů, tam takovéhle problémy nebyly...

#7 07. 06. 2018 22:25

edison

MichalAld napsal(a):

Zlaté časy ručkových přístrojů, tam takovéhle problémy nebyly...

To bych tedy rozhodně netvrdil:-)

Proto taky ty nejlevnější krámy jsou ručkový. A ty vlastně mívaj ještě větší odpor při měření proudu. Ručkovej multimetr je nejhorší semeniště kompromisů. Např. aby příliš nežral při měření napětí, má velký odpor cívky a proto potřebuje i velký odpor bočníku, aby z něj lezlo dost velký napětí. A dřív to bylo naopak: Protože neuměli vyrobit dost citlivou měřící soustavu, tak to při měření napětí hodně žralo.

Snad jediná výhoda byla, že si nikdo nedělal iluze o přesnosti:-)

#8 07. 06. 2018 23:05

MichalAld

edison napsal(a):

Snad jediná výhoda byla, že si nikdo nedělal iluze o přesnosti:-)

Nic z toho co tvrdíš nerozporuji ... ale že bych někdy naměřil 250 Ohmů místo 500 Ohmů, to se mi teda nikdy nestalo.

A taky se mi nikdy nestalo, že by u ručkového přístroje nenaběhl operační systém, což s dnešními multimetry se mi stává dost často...

#9 08. 06. 2018 01:39

edison

MichalAld napsal(a):

Nic z toho co tvrdíš nerozporuji ... ale že bych někdy naměřil 250 Ohmů místo 500 Ohmů, to se mi teda nikdy nestalo.

A taky se mi nikdy nestalo, že by u ručkového přístroje nenaběhl operační systém, což s dnešními multimetry se mi stává dost často...

No to se mi taky nestalo (ani s digitálem), ale není problém se překouknout, když na takovým ručkovým multimetru je třeba 5 stupnic, nebo špatně přenásobit rozsah (nebo ho špatně přepnout, protože se přepíná více přepínačema) a hned přesně něco takového nastane:-) A lidí co si připálili ručkovej měřák jsem taky znal dost. To pak ukazuje nesmysly ve všech rozsazích. Připálenej digitál obvykle zlobí jen v jednom proudovém rozsahu, kde je nakoplej bočník, nebo neměří malé proudy, protože je spálená pojistka. A když někdo zapne měření odporu a pak se rozhodne změřit napětí zdroje k elektronkám, chcípne spolehlivě každej měřák, ať má ručičku, nebo displej:-)

Hlavně jsem už jako dítě zjistil, že ručkovým měřákem nemůžu změřit napětí na bázi tranzistoru, protože měřák žere větší proud než tranzistor. Asi nejhorší byl starej Avomet, ten v napěťových rozsazích žral možná i několik mA a měl vstupní odpor v řádu 1 kOhm na volt rozsahu. Novější měl zas naopak napětí lepší, ale v malých proudových rozsazích měl odpor stovky ohm až několik kilo. Dnes je normální, že horší digitál má pro napětí 10 mega, lepší 20 nebo 40. S tím pak není problém změřit i napětí na kondenzátoru v RC článku.

Byly i luxusní ručičkový měřáky, ale stačilo jedno spadnutí ze stolu a konec. Digitál vydrží podstatně víc.

A měřáky s OSem zas obvykle umí věci, o kterých se mohlo ručkovým jen zdát:-)
(možná jsou i takový, co maj OS, ale neumí nic zajímavého, ale ty je dobré prostě nekupovat)

Někde mi tu leží nějakej PUněco, svého času hodně ceněný ručkový multimetr, ale od zakoupení prvního digitálu jsem ho nepoužil. A taky mi tu ležej luxusní laboratorní měřáky se zrcátkovou stupnicí, co jsem začátkem 90. let přinesl z bazaru jako velký poklad, ale nikdy nepoužil.

Akorát občas používám panelové 5% ampérmetry, většinou při testování nějakých zdrojů: Nemaj baterku, co by mohla dojít, ani otravnou funkci, co měřák po chvíli vypne, aby baterka nedošla:-)
Ale už začaly bejt levný stolní multimetry s napájením ze sítě, takže tím skončí i tyhle ampérmetry.

#10 08. 06. 2018 01:41

edison

V každém případě ale platí, že je dobré mít víc měřáků. Když se jedním naměří podezřelé věci, je nejvyšší čas koupit další:-)

#11 08. 06. 2018 12:21

MichalAld

edison napsal(a):

MichalAld napsal(a):

No to se mi taky nestalo (ani s digitálem),

Nebojím se, že by ses toho nedočkal taky.

U multimetrů se to stává jen zřídka, u osciloskopu co mám už považuji spíš za úspěch, když se po prvním zapnutí rozběhne jak má. A to jsou značkové krámy, Keysight (bývalý Agilent, bývalý HP)

#12 08. 06. 2018 14:30

edison

Osciloskopy jsou jiná kategorie:-)
Drahé v sobě obvykle mají PC se vším co to obnáší. Pamatuji na jeden za asi 1,6 MKč, který mě "pozdravil" hláškou "Starting Windows Milenium" (pro ty co to nepamatují: Nejhorší existující verze Windows, srovnatelná snad jen s 8).

A ty levné zas mají všechny stejně hloupý SW od jednoho výrobce, jehož autoři pojali přepínání rychlosti jako zoom, takže pokud není synchronizační bod uprostřed, odjede při zkracování času do pryč. A synchronizace v režimu Normal nereaguje na občasné krátké pulzy, což je přesně to, k čemu tento režim slouží, takže se musí dát Single a pořád mačkat Run.

Ale už jsme od původního dotazu poněkud utekli:-)

Spíš by mě zajímala nějaká odpověď od Salvi.

#13 25. 06. 2018 15:47

edison

Tak jak to dopadlo? Našla se příčina?

Zápatí