Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
!! 17.06.2018 (Jel.) Khanova škola zve nadšence ke spolupráci na překladech návodů pro učitele a rodiče.
! 04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
17.01.2016 (Jel.) Rok 2016 s novými a novějšími krystaly od kolegy Pavla!
17.01.2016 (Jel.) Nabídka knih z oborů matematiky, fyziky, chemie
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 01. 09. 2014 08:18

momoos
Zelenáč
Reputace:   

Neviem aký mám dať názov

Prepáčte no mám 13 rokov a dosť ma zaujíma otázka : Ak by všetci ľudia chodili v smere otáčania zeme okolo osi zrýchlili by tým tento obeh ?

#2 01. 09. 2014 14:23

Xellos
Škola: MFF CUNI, Bc. (13-16)
Reputace:   36 

Re: Neviem aký mám dať názov

↑ momoos:

Strucne povedane: moment hybnosti sa zachovava, takze nie.

#3 01. 09. 2014 21:10

check_drummer
Reputace:   71 

↑ Xellos:
Ahoj, co je myšleno tím, že se moment hybnosti zachovává?...

Co když si představím hypotetickou situaci, kdy má Země srovnatelnou velikost s člověkem - potom by odraz člověka od povrchu Země mohl způsobit to, že  se Země začne pohybovat... A pokud by totéž provedli dva lidé na opačné straně Země, pak by se Země začala otáčet...

Definujme pojem "definice" jen pomocí předem definovaných pojmů.

#4 02. 09. 2014 03:20

Xellos
Škola: MFF CUNI, Bc. (13-16)
Reputace:   36 

↑ check_drummer:

No zakon zachovania hybnosti, co sa tym da mysliet. Teda, da sa to ale len ak budu ludia v kuse chodit (neda sa spravit nic cim by sa Zem rozpohybovala a my sa vratili k uzitocnejsim cinnostiam) a zo zakona zachovania hybnosti sa da potom vyratat aj na akej urovni to rozpohybovanie bude.

A ak by ludia chodili v smere otacania, tak by obeh spomalili, lebo do zeme kopu v opacnom smere ako chodia.

Zoberme si ze $N$ ludi s momentmi zotrvacnosti $I_c$ idu po obvode Zeme kolmo na os otacania rychlostou $v$; uhlova rychlost Zeme ked sa nehybu je $\omega_0$ a m.z. Zeme je $I_z$. Potom plati

$(I_z+NI_c)\omega_0=I_z\omega+NI_c\left(\omega+\frac{v}{R}\right)$

$\omega=\omega_0-\frac{NI_cv}{R(I_z+NI_c)}$

Zápatí