Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
! 04. 11. 2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
17. 01. 2016 (Jel.) Rok 2016 s novými a novějšími krystaly od kolegy Pavla!
17. 01. 2016 (Jel.) Nabídka knih z oborů matematiky, fyziky, chemie
23. 10. 2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

Anketa

na nové úpravě MAW (06/2015) oceňuji:

nabídku poskytovaných výpočtů

20% - 2
spolehlivost a přehlednost řešení

10% - 1
nápaditost uměleckého zpracování úvodní stránky

10% - 1
doplnění sociálních sítí

10% - 1
odkazy na "Mechanickou matematiku"

10% - 1
zpěv mandarinek

20% - 2
něco jiného - doplním v tématu

0% - 0
něco jiného - neprozradím

0% - 0
nic, jelikož nic nového mne neoslovilo

0% - 0
je mi to jedno

0% - 0
že v Lážově je nádherně za každého počasí!

20% - 2
Počet hlasujících: 3

#1 26. 06. 2015 16:48

jelena
Jelena
Místo: Opava
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   84 

Novější verze MAW (06/2015)

Zdravím,

v plánu bylo výhledově přidat téma k novější (06/2015) úpravě MAW. Splněno, přidávám.

Zatím jsem ale neměla příležitost novou verzi použit, ale usilovným pozorováním úvodní stránky jsem určitě uznala za pozitivum přiblížení geometrických aplikací a představ toho, co která nabídka počítá. V "old verzi" mi chybí, že každá jazyková volba posílá "na ČJ old". Také jsem se měla zeptat, jaká je změna v mobilních aplikacích (pokud nezapomenu, tak se optám i někoho v okolí). O sociálních sítích nevím nic, tak prosím o zkušenosti někoho jiného.

Při zakládání tématu mi nabídlo, že by mi mohlo pomocí toto :-) V jistém smyslu ano, mohlo. Ještě přidám k tématu anketu.

#2 26. 06. 2015 17:46

kaja.marik
Moderátor
Reputace:   57 

Re: Novější verze MAW (06/2015)

Pěkný den, děkuji.

Na manželčině iphonu vypadá vše O.K. ale obrazovka je tak malá, že to je stejně na nic. Nicméně funkce se zadat dá a výstup je normální. Totéž na tabletu. Rozsypaný čaj z odkazovaného příspěvku se mi nepodařilo zreprodukovat. Můj blbphone nezobrazí nic.

Takže se mi naiphonu matematika zobrazuje a zvětšuje jak má. "Old menu a jeho odkazy" je opraveno (dekuji za upozorněni), new menu vyzkoušeno i na iphonu, na tabletu a na Kindlu.

Off topic: Pokud by chtěl někdo na brigádu tak může přispět do seznamu výročí na http://um.mendelu.cz/maw-html/vyroci.php - buď návrhem nebo videem. Moskvany určitě potěší video k devátému sprnu :) , všechny matematiky snad video k 21. srpnu (1789). Obě ještě přikládám odkazem: https://www.youtube.com/watch?v=vgs1pcb1xDk
https://www.youtube.com/watch?v=v389vXJEDgM

#3 15. 10. 2015 21:46

jelena
Jelena

↑ kaja.marik:

:-) mne z výročí potěšil světový den kávy, děkuji.

K tématu: zde kolega nahlašuje, že MAW nenašel stacionární body (skutečně nenašel). Nejspíš to ale s novou verzi nesouvisí.

Můj blbphone nezobrazí nic.

mne naprosto postačí jeho funkce budíku, více nepožaduji :-) Zdravím a děkuji za upřesnění k nahlašované odchylce.

#4 16. 10. 2015 13:02

kaja.marik
Moderátor

↑ jelena:
Dobry den dekuji. MAW si kvuli racionalnimu exponentu mysli, ze -1/3 nepatri do definicniho oboru funkce. Nasel jsem problematicke misto, ale zatim nevim, jestli do toho sahat, abych nepokazil zase neco jineho. Budu o tom chvili premyslet a snad to casem opravim. Dekuji za nahlaseni.

#5 16. 10. 2015 22:40

jelena
Jelena

↑ kaja.marik:

také zdravím a děkuji - proč jsem pořád měla za to, že MAW (Maxima?) má lichou odmocninu pro všechna R, nebylo to dokonce v některé debatě?

Budu o tom chvili premyslet a snad to casem opravim.

nebude to ale zas dělat potíže v celosvětovém měřítku - když se dívám na statistiky návštěv? Nebo se musí upřesňovat definice při zadání? Hlavně, ať máte s opravou co nejméně práce :-)

#6 17. 10. 2015 09:49

kaja.marik
Moderátor

↑ jelena:
Dobry den, mate pochopitelne pravdu. Ale neco se rozhasilo pri praci s desetinymi cisly nekdy okolo verze 5.27.

Opravil jsem reportovany problem (https://bitbucket.org/robert.marik/maw/ … ae8ca8643e) tak, ze pokud simplifyer (jak to rict cesky?) ktery pracuje s desetinnymi cisly nezjisti, ze se jedna o realne cislo, tak to jeste zkusi klasicky simplifyer. Problem se poresil jenom trosku: stacionarni bod funkce x^(1/3)*exp(x) uz se hlasi jak ma, ale porad se ztraci jeden z inflexnich bodu.

Dekuji za nahlaseni. Obdivuji tu energii ...

#7 17. 10. 2015 20:12

jelena
Jelena

↑ kaja.marik:

Zdravím Vás a děkuji za opravy. Že nenajde inflexní body, pokud v nich derivace neexistuje, to snad bylo pořád? Ale v tomto konkrétním případě nenajde 2. řešení pro kvadratický člen $9x^2+6x-2$. Tak to je nepříjemné. Ani nevypíše podmínku pro kritické body. To už trochu nepříjemný moment, ach jo.

simplifyer (jak to rict cesky?)

:-) raději nijak, tak je to více jasné. Vzpomínám, jak v počátcích mého IS správcování kolegové od IT mi sdělili, že "k tomu je třeba řadič a ovládač".

Obdivuji tu energii ...

děkuji, na nahlašování asi moc energie potřeba není. Ale celkově (mimo jiné) je asi výhoda bydlení v malém městě, že je všechno na dosah a něco času a energie se tak ušetří (na druhou stranu nedostatek dlouhých transportů omezuje prostor pro čtení). Zdravím do Lážova :-)

#8 17. 10. 2015 21:06

kaja.marik
Moderátor

Pekny vecer, tak snad je opraveno a take zdravim.

#9 18. 10. 2015 09:31

jelena
Jelena

Také Vás zdravím, děkuji za opravy a za nový podzimní pozdrav MAW (na nástěnce to zkusím upravit, Einsteinův podzim ale ještě trvá, byl včera zahájen pěknou přednáškou s trochu zvláštní diskusi a dokonce u této příležitosti v Opavě máme i černou díru).

Pokud by Vám vyšla správná podzimní nálada, tak by stalo za to ještě doplnit poznámku, že:
a) MAW nemusel najít všechny body (stacionární a/nebo kritické), zejména v bodech, kde derivace neexistuje,
b) jak máte u dif. rovnic "podrobné přechody na výpočty integrálů", tak nešlo by i zde přidat přechod na určení def. oboru a na výpočty derivací?

Abyste se necítil zavalen požadavky, tak Vám řeknu, že aktuálně (máme výbornou možnost vzdálené práce) zároveň s přepnutím praček předělávám návod, který měl 32 str., z toho k použití tak max 5, zbytek povinných textů z důvodu všech možných standardů a kontrol. Tak jsem ho rozdělila na "akční část" a přílohu, kterou už určitě nikdo číst nebude. A usilovně zkracuji - a nic, pořád akční část má 21 str. a nekonečné věty. Uklidňuje mne fakt, že když se podívám do Karolíny, tak také na stránce má tak 5 květnatých vět :-)

A abyste byl odměněn, tak v rámci úvah o mechanické matematice jsem si řekla, že užití jednotlivých nástrojů v literatuře bude rozděleno územně a časově (tipla jsem a potom si ověřila googlem) a překvapení - u R. Sheckley je jak abacus, tak i toy-adding machine :-)

#10 14. 11. 2015 12:50

jelena
Jelena

Zdravím,

pořád zapomínám se zeptat, zda je záměrem nebo náhodou, že v novém grafickém provedení není nabídka "soustavy nerovnic" - ve starém je funkční. Děkuji, nehoří.

#11 31. 12. 2015 10:25

kaja.marik
Moderátor

Dekuji za dotaz, nasel jsem jej az ted. Opravim, bud jeste v tomto nebo v pristim roce.

Nejak mi to uniklo, protoze to menu je dost malo prehledne :) . Ale pridal jsem tam "Donate button" a jeste ho treba rozdelim na dve moznosti: bud muze spokojeny uzivatel prispet na zachranu nejake kalkulacky, nebo se bude stradat do mesce na zaplaceni nejakeho web-designera. Pak to snad bude veselejsi!

Posilam pozdrav na sever.

#12 01. 01. 2016 21:45

jelena
Jelena

↑ kaja.marik:

Také Vás zdravím ze zasněžené Opavy a okolí a děkuji za PF (je na nástěnce) a také za realizovanou opravu :-)

Nejak mi to uniklo, protoze to menu je dost malo prehledne :)

to ano, najít na hlavní stránce hrách a čočku byl úkol tak pro Popelku. Tlačítko Donate vidím, ať je využíváno.

na zaplaceni nejakeho web-designera. Pak to snad bude veselejsi!

pro web-designera to veselejší určitě bude :-) Přeji hodně spokojených uživatelů MAW ve všech úpravách a také hodně sledovatelů Mechanické matematiky.

#13 02. 01. 2016 23:36

kaja.marik
Moderátor

Dekuji, pridani PFka na nastenku je velka cest, tim spise, ze se to stalo navzdory odrbane mikine, ktera ve videu chvilema jde videt ....

Chtel jsem dodelat ten odkaz z prubehu funkce na definicni obor a pri te prilezitosti jsem si vsimnul, ze cely vypocet definicniho oboru je nejaky pokazeny. Takze se to dostava na seznamu ukolu v roce 2016 :)

#14 18. 05. 2016 21:46

jelena
Jelena

Zdravím váženého autora,

ze zasněžené Opavy

:-( už dlouho není a tento rok skoro ani nebylo, okolo Nového roku to snad bylo skoro všechno souvislé sněžení.

Kontrolovala jsem kolegovi def. obor a použila jsem také nerovnice v MAW. Když ale dám odkaz na link z historie, tak zadání označuje jako chybné (a to i zakladatelovo), počítá a kreslí přímo po vložení v pořádku (ale nejde to ukázat jinak, než náhledem). Děkuji, nehoří, samozřejmě :-)

Zápatí