Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
! 04. 11. 2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
17. 01. 2016 (Jel.) Rok 2016 s novými a novějšími krystaly od kolegy Pavla!
17. 01. 2016 (Jel.) Nabídka knih z oborů matematiky, fyziky, chemie
23. 10. 2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 04. 06. 2017 15:22

breza
Zelenáč
Reputace:   

výpočet počtu volně ložených kostek v prostoru

Ahoj,
budujeme s kamarády molitanovou jámu do který se skáče. Jsou v ní volně ložené kostky(nejsou srovnané) o velikosti X (zpravidla 15-20cm) a jáma je velká Y (asi 25metrů krychlových). Neznáte někdo vzorec kolik takových kostek bude potřeba aby se jáma naplnila? Předem děkuji za každou radu.

#2 04. 06. 2017 18:38

jelena
Jelena
Místo: Opava
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   84 

Re: výpočet počtu volně ložených kostek v prostoru

Zdravím,

předpokládám, že výpočet počtu kostek pro plné a pořádné (srovnané) uložení kostek o zadaném objemu do jámy o zadaných rozměrech nebude problém. Pokud jde o volnější uložení kostek, můžete vyzkoušet nějakou krabici, kterou naplníte způsobem, jak vám vyhovuje (volně nasypete kostky) a vypočtete poměr objemu nasypaných kostek k celkovému objemu krabice.

Jinak nevím, jak dostatečné bude takové tlumení, aby nebylo riziko úrazu (zejména, pokud se předpokládá nejen doskok, ale i nějaký neřízený dopad). Viděli jste někde něco podobného? Děkuji za upřesnění.

Přesunula jsem do "Dotazů pro praxi".

#3 05. 06. 2017 15:40

check_drummer
Reputace:   65 

Ahoj. Zajímalo by mě, kolik to experimentálně vyjde, tj. kolik procent bude tvořeno vzduchem při náhodném naházení kostek do jámy.

Achilleovo tvrzení: Ocitl jsem se v patové situaci.

#4 05. 06. 2017 22:25

jelena
Jelena
Místo: Opava
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   84 

↑ check_drummer:

Zdravím,

určitě by se dalo využit bohaté zkušenosti se sběrem kostek po podlaze a házením do krabice (materiál mám a nejspíš o víkendu zrealizuji). Předpokládám, že velký vliv (při stejných rozměrech) bude mít tření povrchů a molitanové budou mít horší tendenci směrovat k pořádku a řádu.

Odhaduji dobře, že maximální objem, který mohou zabírat kostky (tvaru krychle) se vytvoří tak, že každou kostku postavíme na vrchol a další se bude dotýkat ve vrcholech tak, že vzdálenost mezi vrcholy je rovna tělesové uhlopříčce. Nebo je i horší situace? Minimální pro stejný počet kostek je jasný. Teď jsem nepopsala krabici (tam by to bylo naopak - pro první případ uložíme minimální počet kostek, pro druhý maximální).

Uložení sfér je dosti známy problém, věnoval se někdo také uložení kostek? Děkuji.

Zápatí