Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
!! 17.06.2018 (Jel.) Khanova škola zve nadšence ke spolupráci na překladech návodů pro učitele a rodiče.
! 04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
17.01.2016 (Jel.) Rok 2016 s novými a novějšími krystaly od kolegy Pavla!
17.01.2016 (Jel.) Nabídka knih z oborů matematiky, fyziky, chemie
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 07. 08. 2017 11:23

Dharma44
Zelenáč
Příspěvky: 5
Reputace:   
 

Kde je pravda?

Zajímalo by mě, co je tom pravdy. Jsem laik.


http://forum.matematika.cz/upload3/img/2017-08/97723_FB_IMG_1468580413937.jpg

Offline

 

#2 07. 08. 2017 12:40 — Editoval LukasM (07. 08. 2017 12:42)

LukasM
Příspěvky: 3097
Reputace:   181 
 

Re: Kde je pravda?

↑ Dharma44:
Ohledně filosofických otázek typu kdo "vytváří" duhu nebo které atomy jsou "já" nevím. A pochybuji, že na to vůbec jde smysluplně odpovědět.

Ohledně těch biologických otázek (DNA, chromozomy) také nevím, není to můj obor. Rozhodně ale je pravda, že ne všichni živočichové vnímají barvu a že člověk vnímá jen nepatrný zlomek elmg spektra a neslyší všechny zvukové frekvence. Je pravda, že se Země pohybuje - rychlost závisí na tom, vůči čemu ji měříme, jde ale jistě nalézt těleso, vůči kterému se pohybuje zmíněnou rychlostí. Atomy jsou skutečně složeny z částic, které mají řádově menší rozměry než ony atomy, přesná pozice desetinné čárky záleží na tom, co bereme jako "velikost atomu". Ano, podle našich současných znalostí atomy prvků kolem nás skutečně vznikly v nitru nějaké dávno neexistující hvězdy. Takže vyložené blbosti tam nejsou.Ovšem je tu jedno velké ale. Podobně oduševnělé texty velmi často zneužívají různí lidoví myslitelé a podobní živlové a blázni, kteří tak relativizují jakékoli lidské poznání, a uvedenými skutečnostmi podporují nejrůznější své "fyzikální" teorie, představy o vzniku vesmíru a vůbec všelijaké pseudofilosofické bláboly. Když se jim člověk snaží oponovat pomocí fyziky, odpoví na to nějakou variací na téma "však vy také nevíte všechno, tak neotravujte". Pak většinou dojde na kopírování citátů a podobně. Další argumenty se většinou neobjeví. Viděl jsem to už několikrát a úvodní souvětí budí silný dojem, že z podobného prostředí je celý text vyňat. Tam už je potřeba dávat si pozor. Současná fyzika možná nezná všechno, ale to ještě neznamená, že to co zná je celé špatně. A už vůbec to neznamená, že výmysly každého pologramotného myslitele mají stejnou váhu a mohou být stejně "pravdivé". Pokud text vznikl jinak, tento odstavec je tomto případě zbytečný - má ovšem obecnou platnost a každý "laik" by si měl být těchto skutečností vědom - v hodinách fyziky na SŠ se o tom z nějakého důvodu nemluví.

Offline

 

#3 07. 08. 2017 13:00 — Editoval mracek (07. 08. 2017 13:02)

mracek
Zablokovaný
Příspěvky: 164
Reputace:   
 

Re: Kde je pravda?

Resis spamy, ikdyz tam nakopiruji vedecka fakta? :) Google, wiki?

Elektromagnetické spektrum - viditelne 400nm-700nm, cele 1pm-1km, 10^12 hodnot, z toho vidis 500, tak si to podel. (kde meze ale muzou jit donekonecna, pak je podil jeste mensi cislo)

Akustické spektrum zvuku - to je soucet vsech vln tvoricich jeden ton. clovek slysi zvuky 16 Hz–20 kHz. Kdyz si zvolis hranici treba MHz, tak se podilem tez dostavas pod 1%.

Rotujes kolem osy zeme, slunce, galaxie. Je to jak s jedoucim vlakem. Ten jede treba 100km a presto v nem v pohode chodis bez drzeni. Ani si pohyb neuvedomujes. Nekde je to samozrejme spocitane.

Mikrobialni DNA, to snad nemusis resit :) To jsou ruzni mikrobi a dalsi obyvatele tela, ktere nevytvorilo tve telo. Predstav si treba konzervu s hraskem. Kolik objemu zabira hrasek a kolik konzerva?

Atomy s tele a prazdny prostor. To je podobne.
Atomy a narozeni, telo vymeni vsechny bunky do 7 let. Pokud to ctes, tak pravdepodobne uz ti bylo 7 a nemas ani jedinou bunku stejnou jako v dobe narozeni.
Atomy a vnitro hvezdy, tak, kde jinde by vznikly? Zatim se fyzikove zaryte drzi teorie o tom, ze se hviezdy slucuji do cernych der a pak se rozprsknou ve velkem tresku. A tenhle prach se pak zachyti v gravitacnich vlnach hvezd a utvori planety.
PS. Ne zcela chapou pojem cerne diry :) Z hlediska mechaniky se atomy pritahuji gravitaci, vibruji v ni. Ale kdyz jsou blizko, tak vybrovat nemuzou a predavaji energii do okoli, jak to ukazuje takova ta hracka s peti kulickami, kde se odrazi ta na kraji. Postupne dojde k tomu, ze ztrati energii uplne a prijdou i o gravitaci, takze se cela soustava nakonec rozpadne. Gravitace se prave vyrazi na okrajich, castice, co muzou vibrovat. Tam zas dojde k zajimavym procesum, ze tlaci na teleso dovnitr. Ale, to uz vic stlecit nejde, tak energie jde na druhou stranu a z tama za zpet, no dojde k roztrhani telesa z venci.

Chromozomy nevim, asi jo.

Duha zavisi na vybaveni oci. Vetsina zvirat vidi cernobile. To zalezi na uhlu pohledu, clovek povysuje sve barevne videni nad jine, mnohdy lepsi videni zvirat. Oni mozna nerozeznaji duhu, ale ta schopnost je jim taky na nic. Zvirata mozna take vidi barevne, mozna ne duhu, ale barvy jim tvori tepelne zareni, ktere rozeznaji ve tme a dokonce i skrz obleceni.

Offline

 

#4 07. 08. 2017 16:47

rughar
Příspěvky: 395
Škola: MFF UK
Pozice: Vědecký pracovník
Reputace:   26 
 

Re: Kde je pravda?

No už samotná skutečnost, že do našeho mozku se vizuální svět dostává jen tak, že nalétávají fotony do našich očí a celé to prostorové jeviště pak vlastně vytváří jenom náš mozek, mě asi nikdy nepřestane fascinovat. To, jak jsou ty naše hlavy zatraceně dobré :).

Umět dostatečně dobře odlišit, co je vlastně součást lidské představivosti a co je součást něčeho, čemu říkáme "stav okolního vesmíru", je hodně složité. Dokonce i to, co exaktně měříme, je jakoby z jiného, mnohem chudšího, světa, než jaký je jeho opravdový stav (viz. kvantová mechanika - umíme měřit jen některé stavy, jiné jsou pro nás zcela neměřitelné, ačkoli prokazatelně jich okolí může nabývat).

A tady se přidávám k LukasM. Zneužít této složitosti je velmi jednoduché a také docela časté. Faktem je, že lidé zabývající se fyzikou (vycházejíce z exaktně pozorovaných věcí) udělali velký pokrok, když zvládli využít pozorování světa ku svému prospěchu. Mnoho šarlatánů se bohužel domnívá, že k tomu, aby pochopili okolní svět, nemusí pozorovat okolní svět (třebaže omezenou optikou). A objevuje se pak domnění, že naše omezené vnímání má být důvodem, že je lepší raději nevnímat vůbec a zůstat uzavřený ve svých myšlenkách. Před tímto zvráceným úskokem je třeba asi vždy varovat, protože se vyskytuje stále a je pravda, že si na to člověk musí přijít sám, není to součástí žádné standardní výuky.

Prostě ten svět se možná nechová dokonale podle toho, jak ho měříme, ale rozhodně se ani trochu nechová podle toho, jak si jen bez pozorování myslíme, že by se chovat měl.

A když si čtu ten hlavní tučný text (což by nejspíš měla být pointa toho sdělení), tak si troufám říct, že ano, člověk opravdu toho světla nevnímá moc, ale na soud ostatních jsme náhodou docela dobří. Protože jsme se hold takhle vyvinuli. Opravdu nepotřebujeme vidět například druh záření, které se na Zeměkouli ani nevyskytuje.

Asi mi to nedá, abych sem neumístil následující obrázek. Je to sice trochu jiné téma, ale myslím, že má stejnou pointu :).

https://imgs.xkcd.com/comics/sheeple.png


1 + 1 = 1 + 1
... a nebo taky ne

Offline

 

#5 07. 08. 2017 17:08

edison
Příspěvky: 831
Reputace:   23 
 

Re: Kde je pravda?

Ano, uvedený text je nejspíš celý pravdivý a není na tom nic divného. Též je pravdivé Lukášovo konstatování ohledně typického použití takových textů:-)

mracek napsal(a):

Zvirata mozna take vidi barevne, mozna ne duhu, ale barvy jim tvori tepelne zareni, ktere rozeznaji ve tme a dokonce i skrz obleceni.

Byl by příklad alespoň jednoho takového zvířete?
(které vidí skrz něco běžného, jako třeba jeansy, nebo černé bavlněné tričko)

Tedy hlavně ono není IR jako IR. V základu rozlišujeme blízké (NIR), střední (MIR) a vzdálené/dlouhovlnné (FIR).

NIR vidíme do jisté míry i my, např. LEDky 850 nm jsou dobře vidět, i když slabě. 915 už nevidíme vůbec. A je asi i dost živočichů, kteří by NIR mohli použitelně vidět. Vidí ho taky snímací čipy běžných kamer a proto je v nich vestavěn filtr, po jehož vyndání začne IR vidět velmi dobře. Taky ho vidí noktovizory, využívá se toho, že v noci v tomto pásmu není venku nikdy úplná tma. Jenže toto záření tepelně vyzařují pouze předměty, které mají několik stovek °C (o kousek víc a už bychom viděli rudou záři).

Na opačném konci je FIR. To vyzařují vlažné a vlastně i studené předměty. Jenže jeho fotony nemají dost energie na chemické reakce, nevyrazí elektron z polovodiče, ... a pro jistotu ani neprocházejí ničím normálním (prakticky jen krystaly s iontovou vazbou - NaCl, ZnSe, Ge GaAs). Toto záření tedy nejde klasicky vidět. Jediný zatím známý způsob jsou termokamery, kde je pole tepelných čidel a objektiv z některého z výšeuvedených materiálů. Je zcela nereálné, aby tohle vidělo cokoli, co připomíná oko.

Ale je dost živočichů, kteří dlouhovlnné IR používají. Např. komáři se podle něj dokáží nasměrovat na oběť. Ale viděním bych to nenazýval:-)

Offline

 

#6 08. 08. 2017 16:41

LukasM
Příspěvky: 3097
Reputace:   181 
 

Re: Kde je pravda?

↑ mracek:
Tvůj pohled na gravitaci a vývoj vesmíru je velmi svérázný. Skoro si až nejsem jistý, jestli tě to neřadí do některé z těch skupin lidí, o kterých jsem psal ve druhé části svého komentáře... Namátkou:

"Zatim se fyzikove zaryte drzi teorie o tom, ze se hviezdy slucuji do cernych der a pak se rozprsknou ve velkem tresku" - To není pravda, teorie sice hovoří o černých dírách i velkém třesku, ale nejsem si vědom toho, že by byl nějaký konsensus, že první vede ke druhému.

"prach se pak zachyti v gravitacnich vlnach hvezd" - To je prostě ptákovina.

"[vědci] Ne zcela chapou pojem cerne diry :)" - Takže zabednění a sebestřední vědci tomu chudáci nerozumí, ale naštěstí jsem tu ještě já s otevřenou myslí a smajlíky za větami. Ano, věty tohoto typu také velmi často doprovází nejrůznější alternativní pravdy.

"Z hlediska mechaniky se atomy pritahuji gravitaci, vibruji v ni. Ale kdyz jsou blizko, tak vybrovat nemuzou" - Nevím, co to znamená. Vím ale to, že gravitace je v mikrosvětě pravděpodobně zanedbatelná a dominují tam jiné síly.

"predavaji energii do okoli, jak to ukazuje takova ta hracka s peti kulickami, kde se odrazi ta na kraji" - Tahle hračka demonstruje něco zcela jiného. Něco, co není na gravitaci závislé.


Zbytek příběhu o gravitaci mi bohužel přijde už vyloženě jako slovní salát, ve kterém se velmi těžko orientuje. Na tvém místě bych zvážil, jestli by nestálo za to své myšlenky formulovat jednoznačněji, a ty co nejsou v souladu s obecně uznávanými zákony raději neformulovat vůbec. Takto právě dochází k tomu, že mnoho laiků je zmatených a velmi těžko se jim v čemkoli dělá pořádek.

Offline

 

#7 09. 08. 2017 07:46 — Editoval mracek (09. 08. 2017 07:48)

mracek
Zablokovaný
Příspěvky: 164
Reputace:   
 

Re: Kde je pravda?

↑ LukasM: Obecne uznavane teorie evidentne nefunguji, kdyz je kazdou chvili fyzici meni a zpochybnuji.
Domnivam se, ze gravitace vznika rotaci a ze funguje podobne jako zvukova vlna. V atomu rotuje spoustu castecek, castecky sami rotuji, ... proste klasika, jako u slunce, zeme. Cim vic je tam rotujicich casti (vibrujicich), tim vetsi gravitace. Kdyz to ale natlacis na sebe, tak to prijde o energii, preda ji to vnejim obvodovym casteckam a vnitrek je tedy bez energie, uz ho nic nedrzi pohromade, rozpada se. Muzes udelat super hmotne teleso, ale nakonec se bez vnejsiho zasahu rozpadne. A k tomu muze dojit klidne nebo ho roztrhaji vnejsi sily nebo naraz neceho. Predstavuji si to jako koule u kulecniku. Zkus do nich vrazit kouli, kdyz jsou v klidu a zkus totez, kdyz budou vsechny rotovat rekneme jednim smerem? Pri te rotaci budou mit sklon se zas zcuknout k sobe.

Offline

 

#8 09. 08. 2017 11:11

edison
Příspěvky: 831
Reputace:   23 
 

Re: Kde je pravda?

mracek napsal(a):

↑ LukasM: Obecne uznavane teorie evidentne nefunguji, kdyz je kazdou chvili fyzici meni a zpochybnuji.
Domnivam se, ze gravitace

Posledních cca 100 let se používá OTR.
Byl by nějaký příklad fyziky prováděných změn a zpochybňování?

(zbytek jsou plky, na které nemá smysl reagovat)

Offline

 

#9 09. 08. 2017 14:04

edison
Příspěvky: 831
Reputace:   23 
 

Re: Kde je pravda?

↑ mracek:
Ještě jsem do té tvojí "gravitační teorie" chvíli koukal a všiml jsem si zajímavé věci:
Neobsahuje mechanizmus, podle kterého by se dala vypočítat gravitační síla mezi dvěma tělesy, což je dost velký hendikep proti tvým předchůdcům Newtonovi a Einsteinovi:-)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson