Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
!! 17.06.2018 (Jel.) Khanova škola zve nadšence ke spolupráci na překladech návodů pro učitele a rodiče.
! 04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
17.01.2016 (Jel.) Rok 2016 s novými a novějšími krystaly od kolegy Pavla!
17.01.2016 (Jel.) Nabídka knih z oborů matematiky, fyziky, chemie
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 24. 10. 2017 12:07

Xainna
Reputace:   

Python - hledání extrémů, gradienty

Zdravím. Mám data v Pythonu (X a Y), která jsem se snažila vykreslit, což se mi i podařilo. Y je v závislosti na X jako u funkcí a má význam výšky a já mám najít maximální výšku, jako se dělá klasicky u funkcí, tedy najít extrém. X a Y jsou arrays. Konkrétně jsem vykreslila gradient(X) s výškou. Matematicky najdu extrém, když daný gradient položím nule a pak najdu podezřelé body z extrému. Zde ho ale nemohu položit té nule, mám s k ní blížit pomocí nějaké funkce. Jenže nevím, jak. Našla jsem pár tutoriálů a žádný mi nefungoval. Já nejsem žádný programátor a toto je spíš pro fyziku, tak bych se chtěla zeptat, jestli někdo nemá nějaký šikovný odkaz, nemohl by mě navést apod., protože opravdu nevím. Bude to asi nějaká of funkce. Děkuji.

#2 24. 10. 2017 12:16

edison
Reputace:   24 

Re: Python - hledání extrémů, gradienty

A nestačí jen projít pole a najít nejvyšší číslo? Na to stačí jeden for cyklus a v něm jeden if.

#3 24. 10. 2017 17:07

Xainna
Reputace:   

↑ edison: No ona je to jakoby funkce, ne jen set čísel, tak nevím

#4 24. 10. 2017 20:09

edison
Reputace:   24 

Pak to bude chtít vědět jaká se tam vyskytuje maximální frekvence, podle toho to projít s vhodným počtem vzorků jako pole a po nalezení přibližného maxima, v jeho okolí hledat třeba postupnou aproximací.

Pokud by se v prvním kroku našlo více blízkých přibližných maxim, tak radši projít okolí všech a pak rozhodnout, které bylo opravdu nejvyšší.

#5 24. 10. 2017 22:57

mák
Místo: Vesmír, Galaxie MD
Reputace:   57 

Zdravím,
myslím, že by mohla pomoci Lagrangeova interpolace.

Zápatí