Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
!! 17.06.2018 (Jel.) Khanova škola zve nadšence ke spolupráci na překladech návodů pro učitele a rodiče.
! 04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
17.01.2016 (Jel.) Rok 2016 s novými a novějšími krystaly od kolegy Pavla!
17.01.2016 (Jel.) Nabídka knih z oborů matematiky, fyziky, chemie
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 26. 11. 2017 21:41

Sonny8484
Zelenáč
Reputace:   

Matematika od základov

Zdravím, začal som študovať na vyške.. technická... po pravde som to šiel len skúsiť že čo to dá... zistil som že absolutne neviem matiku.. na strednej som prechádzal na 3-4 vôbec som sa naučil proste čo som si zapamatal z hodiny tak som na teste napisal a bolo OK o viac som sa nestaral.. momentálne mam veľmi veľký nedostatok vedomostí ktoré od nas vyžadujú pravdepodobne som tam úplne najhorší nejdem sa tým zaoberať.. keď sa chcem doučiť dačo čo neviem z netu tak nepoberám veľa vecí... a veľmi mi to zneprijemnuje a predlžuje učenie.. a koniec koncov to aj tak zabudnem pretože to je učene z pamäti ja proste neviem poriadne základy na ktorých môžem "stavať" takže jednak sa mi tažko a dlho učí a na druhej strane si to ani poriadne nezapamätám prípade zabudnem a ku tomu všetkému mam z toho len zbytočné nervy.. rád by som to chcel dohnať.. viem možno nespravím skúšku.. začínam to brať ako fakt.. ale nechcem to vzdať.. je fajn byť vzdelaný ja som ochotný obetovať čas ale ak sa mam nad niečim trápit pretože neviem základy a nechapem tomu tak ma to nebaví.. preto sa pýtam  či niekto nepozná nejakú knihu alebo proste web kde sa dá pekne od základov učiť sa a postupovať k zložitejším veciam.. doslova od základov.. do nedávna som nevedel ani zlomky a aj tak v tom nemám uplne jasno.. chcem to mať tak v hlave že si to viem z nej pekne odvodiť čo ako má byť nie proste mať naučené vzorce (ak to neni nutné) ale pekne vedieť prečo a ako to ma byť a vedieť s tým pracovať kedykoľvek. Ďakujem.

#2 26. 11. 2017 23:29 — Editoval KennyMcCormick (26. 11. 2017 23:33)

KennyMcCormick
Reputace:   50 

Re: Matematika od základov

Našel jsem tohle a tohle. Knihy o středoškolské matematice bych ti možná poradil z edice "Odmaturuj z matematiky".

Asi bych se učil ze skript a středoškolskou matematiku si opakoval jenom v konkrétních případech, kdy to bude nezbytně potřeba a neučil se ji systematicky - na střední škole se matematika probírá jiným způsobem, kterým bys teď podle mě ztrácel čas.

Even if you take the best course of action, the universe is still allowed to say "So what?" and kill you.

#3 27. 11. 2017 11:33

vlado_bb
Moderátor
Škola:
Reputace:   97 

↑ Sonny8484: O mesiac sa zacne skusobne obdobie a vzhladom na to, co pises, sa obavam, ze je uz neskoro. Samozrejme, mozne je takmer vsetko, napriklad ze naplno zaberies a so stastim sa ti nejako podari prejst. V takom pripade by som sa skutocne prihovaral za to, co navrhuje ↑ KennyMcCormick:, teda pouzivat vasu odporucanu vysokoskolsku literaturu a pouzivat ju tak, ze nepojdes dalej, kym nebudes vsetkemu dokonale rozumiet. Idealne by bolo mat spoluziaka, ktory ti s tym bude pomahat. Co je ale podstatne, treba zacat teraz. Nie dnes vecer. Nie zajtra rano. Teraz. A bolo by velmi uzitocne spristupnit tvoj text sucasnym stredoskolakom. Aj ked ... mozno ani nie.

#4 27. 11. 2017 12:07 — Editoval teolog (27. 11. 2017 12:11)

teolog
Místo: Praha
Škola: MFF + PřF UK
Pozice: Gymnázium Přírodní škola - učitel (M, Z)
Reputace:   167 

↑ Sonny8484:
Zdravím,
já bych doporučil sehnat si nějaké doučování. Protože procházet si detailně celé středoškolské učivo zabere hodně času. Navíc samostudium je časově náročné samo o sobě. A pokud Vám chybí nějaké základy, tak mi to přijde jako velmi obtížné.
Někdo, kdo zná SŚ matematiku a má představu, co bude obsahem vašich zkoušek, může látku probrat a naučit vás jen to, co je aktuálně klíčové.
Jinak nejlepší zdroj na českém inernetu je podle mne realisticky.cz.

#5 27. 11. 2017 16:38

Sonny8484
Zelenáč
Reputace:   

Dobre ďakujem vám za rady, skúsim zohnať niekoho známeho čo doučuje ak nie tak proste asi len platiť za hodiny doučovania s tým že tam budem preberať presne toto čo mi hovorite, vysokoškolské učivo a proste čo mi není jasné tak sa zastaviť a doučiť to. Príde mi to asi aj lepšie ako isť od začiatku teda ak to na seba ani nenadviazuje. Momentálne robíme Derivácie  asi väčšina u nas tomu rozumie ja absolutne nie  najhoršie že učiteľ neni zrovna kamarat s tými čo nevedia.. takže to tak vypadá že som tam za debila a ešte k tomu si aj učiteľ bude robiť srandu na môj účet lebo proste to neviem.. no a ako to chodí  tak ľudia ma začnu hodnotiť podla toho či viem alebo neviem.. takže hneď sa aj tak správajú že proste "som niečo menej než oni" čo je kus blbé, no už som odbočil od témy..  Skusím ten web od teologa dúfam že to tam bude dobre vysvetlené :D lebo mne treba veci niekedy vysvetlovať ako pre debila lebo sa často pýtam proste neni mi to všetko hneď jasné tak musím isť pomalšie a dlhšiou cestou.. Ďakujem. Zariadim sa podla tohto, ak ma niekto ešte nejaký nápad tak kludne napíšte. Vďaka.

#6 28. 11. 2017 20:03 — Editoval KennyMcCormick (28. 11. 2017 20:04)

KennyMcCormick
Reputace:   50 

Na to, co si o tobě pomyslí spolužáci, se úplně vykašli a soustřeď se na svoje studium. (Jestli se nechceš ptát před spolužáky na věci, kterým nerozumíš, klidně si domluv konzultaci s učitelem.)

Even if you take the best course of action, the universe is still allowed to say "So what?" and kill you.

Zápatí