Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
!! 17.06.2018 (Jel.) Khanova škola zve nadšence ke spolupráci na překladech návodů pro učitele a rodiče.
! 04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
17.01.2016 (Jel.) Rok 2016 s novými a novějšími krystaly od kolegy Pavla!
17.01.2016 (Jel.) Nabídka knih z oborů matematiky, fyziky, chemie
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 25. 04. 2015 23:14

Martta
Zelenáč
Reputace:   

Fyzikální pokus ) přečerpávání vody

Dobrý večer všem,

dostala jsem v semináři zadaný pokus, sestavený podle následujícího obrázku:

http://forum.matematika.cz/upload3/img/2015-04/95833_Bez%2Bn%25C3%25A1zvu.jpg

neboli
Zavařovací sklenici s vodou postavte na vyvýšené místo, druhou – prázdnou dejte na zem.
Hadičku, která je na delším brčku ponořte do sklenice s vodou, druhou hadičku vložte do té
prázdné. Plastovou láhev se speciálním víčkem držte nahoře. V plastové láhvi pozorujte
malou fontánku (obrázek, fotografie). Také si všimněte, jak se pomalu přečerpává voda z plné
zavařovací sklenice, přes plastovou láhev do druhé zavařovací sklenice.

Vysvětlení
Z plastové láhve vytéká voda, tlak vzduchu uvnitř ní se zmenšuje (projevuje se to stlačováním
plastové láhve), což způsobuje nasávání vody z výše položené zavařovací sklenice. Tímto
způsobem se přečerpá obsah horní nádoby do dolní nádoby.

Já to mám udělat ale s tou změnou, že i pet láhev mám prakticky celou naplnit vodou a vysvětlit, proč pokus funguje (voda se přečerpává) i v případě, kdy hladina vody v pet lahvi je nad oběma brčkama - resp proč si voda vybere k vytékání to kratší brčko a zjistit využití v praxi nebo něco podobného.

Předem všem děkuji za pomoc a přeju hezký zbytek večera.

#2 26. 04. 2015 11:14

pietro
Reputace:   182 

Re: Fyzikální pokus ) přečerpávání vody

↑ Martta: Ahoj, nejak mi to pripomína stáčanie kvapaliny hadicou,  zo suda vyššie položeného.

http://forum.matematika.cz/upload3/img/2015-04/39635_image021.gif

Zápatí