Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
! 04. 11. 2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
17. 01. 2016 (Jel.) Rok 2016 s novými a novějšími krystaly od kolegy Pavla!
17. 01. 2016 (Jel.) Nabídka knih z oborů matematiky, fyziky, chemie
23. 10. 2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 20. 10. 2016 17:34

aniuce
Reputace:   

Wolfram alpha

Dobrý den,
prosím o radu jak zadat do wolfram alpha abych zjistila teplo, přenos tepla mezi 2 tělesy
Děkuji

• (téma jako vyřešené označil(a) aniuce)

#2 22. 10. 2016 10:29

jelena
Jelena
Místo: Opava
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   83 

Re: Wolfram alpha

Zdravím,

zkus se podívat po některém podobném widgetu nebo něco takového. Popř. doplň přímo znění, co bys chtěla vkládat. Děkuji.

#3 24. 10. 2016 14:25 — Editoval aniuce (24. 10. 2016 14:32)

aniuce
Reputace:   

Děkuji,
máme příklady ze ZŠ z fyziky spočítat klasicky i ve Wolfram Alpha.
V termodynamice
„Jaké množství tepla musí předat plamen hořáku, aby zahřál svářecí železný drát o hmotnosti 0,1 kg a teplotě 20 °C na teplotu tání t0 = 1 535 °C?“
anebo
„Měděný drát, jehož délka při teplotě 18°C byla 150 cm, zahřál se při průchodu elektrickým proudem a prodloužil se o 9 mm. Na jakou teplotu byl drát ohřátý?“

děkuji

#4 24. 10. 2016 20:20

jelena
Jelena

↑ aniuce:

děkuji. Předpokládá se, že postup výpočtu znám, mám příslušný vzorec a WA budu používat jako informační zdroj pro nalezení tabulkových údajů + pro kontrolu číselného výpočtu. Potom pro železo najdu měrnou tepelnou kapacitu c=449 J/(kg*K) a dosadím všechno do vzorce $Q=mc\Delta t$, číselné hodnoty zadám do WA (jednotky převádět nemusím, jinak bych také použila WA).

V druhé úloze budu postupovat obdobně: nalezení tabulkové hodnoty pro Cu, vzoreček pro délkovou teplotní roztažnost $l=l_0(1+\alpha (t_2-t_1))$, od WA mohu chtít ještě vyjádření $t_2$, výsledek odvození a dosadím hodnoty (jednotky ve WA převedu).

Něco takového se požaduje? Děkuji za další upřesnění.

#5 25. 10. 2016 12:53

aniuce
Reputace:   

děkuji kdyžtak to takhle zkusím,
ale ostatní příklady jsme měli že jsem když to šlo zadali všechny hodnoty najednou rovnou do řádku

například zjištovali jsme dráhu: dali jsme : speed=30m/s, time = 20 s, distance =?

tohle tedy bude iron specific heat at STP,  weight = 0,1kg a teplota (což nevím jak zapsat, jsou 2)
a heat = ? do jedné řádky
ale nějak mi to nevychází

#6 25. 10. 2016 18:50 — Editoval jelena (26. 10. 2016 15:25)

jelena
Jelena

↑ aniuce:

také děkuji, ale

například zjištovali jsme dráhu: dali jsme : speed=30m/s, time = 20 s, distance =?

asi vám vysvětlili důvod takové práce - je možné upřesnit, nebo i přímo odkaz na stránky předmětu? Mně to bohužel uniká (jak si třeba při tomto zadání uvědomíš, že jde o pohyb rovnoměrný přímočarý?) WA umožňuje řešit nenáročné slovní úlohy (matematika, chemie, patrně i fyzika), ale asi jen velmi omezeného rozsahu (i chyby se našly).

tohle tedy bude iron specific heat at STP,  weight = 0,1kg a teplota (což nevím jak zapsat, jsou 2)
a heat = ? do jedné řádky

spíš "mass=0,1kg" ("weight" má jiný fyzikální smysl). Pokusím se to nějak zadat (neslibujíi), ale přeci se tak nebudeš mořit s každým zadáním. Raději používej vlastní vzorce a jen kontrolu číselného dosazování hodnot do vzorce (popř. kontrolu odvození hledané veličiny), jak navrhuji v předchozím příspěvku. Nebo to rovnou prokonzultuj to s autorem zadání a celého nápadu (z jiných příspěvku tipuji na VŠ pedagogického směru?). Děkuji za další informace.

Edit: nějaký univerzální způsob zápisu slovních úloh do WA jsem nenašla.

#7 27. 10. 2016 09:20

aniuce
Reputace:   

Děkuji,
paní nám poslala zadala příklady, 10 různých okruhů z fyziky, máme se právě naučit, že stačí zadat veličiny a vypočte nám to, abysme ani nepotřebovali vzoreček. Už jsem jí psala tak uvidím, děkuji

#8 28. 10. 2016 11:25

jelena
Jelena

↑ aniuce:

Zdravím, při všem obdivu k možnostem WA mi to přijde trošku přehnané ("že stačí zadat veličiny a vypočte nám to, abysme ani nepotřebovali vzoreček"). Snad nebudu jediná, kdo by chtěl vidět typy takových úloh a postupy vložení, přidej potom, prosím, pokud bude možnost nebo pokud budeš mít upřesnění.

A ještě prosím: "abychom" :-) Děkuji.

#9 31. 10. 2016 09:29

aniuce
Reputace:   

Děkuji za rady, se všemi typy úloh mi to šlo, ale termodynamika, ne, tak uvidím jak paní profesorka pomůže

Zápatí