Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
! 04. 11. 2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
17. 01. 2016 (Jel.) Rok 2016 s novými a novějšími krystaly od kolegy Pavla!
17. 01. 2016 (Jel.) Nabídka knih z oborů matematiky, fyziky, chemie
23. 10. 2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 12. 01. 2017 21:44

Tomas123456789
Zelenáč
Reputace:   

Výpočet trajektorie šikmého vrhu

Zdravím,
řeším takový menší problém ohldnedně šikmého vrhu. Potřebuji si do pole (array) vypočítat trajektorii šikmého vrhu tzn v každém čase pozici objektu (x,y souřadnice). Na wikipedii jsem našel vzoreček, ovšem z tohoto vzorce se mi nedaří vybouchat trajektorii

x=x0+v0*t*cos(alpha)
y=y0+v0*t*sin(alpha)-0.5*g*t^2;

No normálně by mne napadlo to hodit do cyklu a chodit po t++; Ovšem je tu problém, tento vzorec mi nehodí v novém čase (t++) nové alpha -> objekt letí šikmo vzhůru a rozhodně neopisuje parabolu směrem dolů.

Díky za pomoc :)

#2 13. 01. 2017 04:06

mák
Místo: Vesmír, Galaxie MD
Reputace:   55 

Re: Výpočet trajektorie šikmého vrhu

Zdravím,
$\alpha$ je konstanta - jo to počáteční úhel, pod kterým je předmět vyslán ze souřadnice $x_{0}$ a $y_{0}$.
Tento vzorec počítá pro libovolný čas $t$ nové souřadnice $x$ a $y$, nebo přehledněji $x_{t}$ a $y_{t}$.

#3 13. 01. 2017 18:22

Eratosthenes
Reputace:   120 

ahoj ↑ Tomas123456789:,

na tomto případu je vidět ten pokrok. My jsme kdysi museli umět ten vzorec odvodit a rozumět mu. Tobě ho stačí najít na Wikipedii...

Nejraději chodím bos, když mé boty uvíznou v řiti nějakého hňupa.

#4 15. 01. 2017 10:05

jelena
Jelena
Místo: Opava
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   83 

Zdravím,

↑ Eratosthenes: připomeňte mi, prosím, za působení Eratosthenese již byl zaveden pojem goniometrických funkcí v dnešním značení? Já si, např., pamatuji doby, kdy již existoval knihtisk a tedy i tabulky s různými vzorci (a nejen). I v tom se viděl svého času pokrok :-)

#5 15. 01. 2017 10:39

Eratosthenes
Reputace:   120 

ahoj ↑ jelena:

Goniometrické funkce jsem do matematiky zavedl samozřejmě já :-) i když jsem je ještě neznačil tak, jako dnes. Jediné moje spisy, kde jsem je zmiňoval, se ale o několik desítek let dostaly do ruky Hipparchovi, kterýžto lump je ode mě opsal a moje zápisy spálil. Od těch dob si lidstvo myslí, že s tím přišel on. První tabulky měl Ptolemaios, ale ty taky nějak zmizely v propadlišti dějin. První dochované jsou indické. A s dnešním značením přišel Euler.

Nejraději chodím bos, když mé boty uvíznou v řiti nějakého hňupa.

#6 15. 01. 2017 12:25

jelena
Jelena
Místo: Opava
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   83 

↑ Eratosthenes:

děkuji, skutečně máte nárok na vybavování si vzpomínek na to, jak jste odvozoval :-)

Zápatí