Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
! 04. 11. 2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
17. 01. 2016 (Jel.) Rok 2016 s novými a novějšími krystaly od kolegy Pavla!
17. 01. 2016 (Jel.) Nabídka knih z oborů matematiky, fyziky, chemie
23. 10. 2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 19. 04. 2017 10:57

hazardrok
Zelenáč
Škola: Plzeň FEL
Pozice: vývoj - elektro
Reputace:   

Interpolace funkce

Ahoj matematici, obracím se na Vás s prosbou, protože si sám nevím rady. Potřeboval bych získat funkci, která nahrazuje data v tabulce. Vím, že existuje metoda pomocí interpolačního polynomu, kdy se zjednodušeně řečeno vyřeší několik rovnic, získají se kořeny polynomu a je to. Tohle umím použít, ale jen v případě, že mám jednoduchou tabulku např. 10 hodnot x a k nim přiřazenou výslednou hodnotu hodnotu y. Teď ale řeším případ, kdy mi výslednou hodnotu y neovlivňuje jen x, ale řekněme třeba i z. Dá se toto nějak vyřešit? V obrázku je přímo tento případ v grafu jak jsem ho sestrojil z tabulky.
http://forum.matematika.cz/upload3/img/2017-04/92253_graf.JPG
Přidám ještě popis toho co je vidět:
Představte si stejnosměrný motor, který je napájen ze zdroje jehož výsledná hodnota napětí je ovlivňována kolísáním napětí rozvodné sítě o +/- 20%; řízení motoru se provádí PWMkou se střídou od 60 do 100%.
Mě zajímá doba běhu motoru při různém napětí a různé střídě PWMky.
Dík za rady.

#2 19. 04. 2017 11:20

Pavel
Místo: Ostrava/Rychvald
Škola: OU
Pozice: EkF VŠB-TUO
Reputace:   129 

Re: Interpolace funkce

↑ hazardrok:

Chceš-li řešit tento problém opět interpolací např. Lagrangeovým polynomem, podíval bych se na jeho rozšíření do více dimenzí. Nějaké příklady, jak to lze provést, jsou uvedeny např. zde

Backslash je v TeXu tak důležitý jako nekonečno při dělení nulou v tělesech charakteristiky 0.

#3 19. 04. 2017 11:26

hazardrok
Zelenáč
Škola: Plzeň FEL
Pozice: vývoj - elektro
Reputace:   

Re: Interpolace funkce

Krásné...pochopení matematických definic mi dělá problémy v češtině natož pak v angličtině :-)) Nechť se tedy víry chaosu ve mě opět zabouří. Dík za odpověď.

Zápatí