Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
! 04. 11. 2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
17. 01. 2016 (Jel.) Rok 2016 s novými a novějšími krystaly od kolegy Pavla!
17. 01. 2016 (Jel.) Nabídka knih z oborů matematiky, fyziky, chemie
23. 10. 2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 17. 05. 2017 17:43 — Editoval elisss (17. 05. 2017 19:39)

elisss
Zelenáč
Reputace:   

Kvadratické, lineární a lomenné funkce

Zdravím, jsem v 9. třídě a mám zadaný úkol z matematiky, přesněji z funkcí. Samozřejmě nechci, aby tu někdo úkol dělal za mě, jen bych chtěla poprosit někoho, kdo to chápe, jestli mi to mohl nějak jednoduše vysvětlit, jsem už bezradná...

Zjisti, zda následující bod A=[-3,4] je součástí funkce:
f=x²-2

Jsou dány 2 body A=[4,-4] B=[7,2] Body leží na dané funkci. Určete jejich předpis lineární lomenné funkce

Máš funkci y=-4x-2
napiš funkci k ní rovnoběžnou procházející počátkem

Jak jsem říkala, výsledky nepožaduji, jen bych chtěla poprosit někoho, kdo tomu rozumí, aby mi vysvětlil, jak na to..
Předem moc děkuji.

• (téma jako vyřešené označil(a) elisss)

#2 17. 05. 2017 17:57 — Editoval misaH (17. 05. 2017 18:02)

misaH

Re: Kvadratické, lineární a lomenné funkce

↑ elisss:

Prosím ťa - každá úloha patrí do vlastnej témy.

Bod "patrí do funkcie", ak jeho súradnice vyhovujú rovnici funkcie.

To znamená (napríklad), že ak dosadíš do rovnice ixovú súradnicu bodu, "vyjde" ti jeho ypsilonová súradnica. Ak nevyjde, príslušná dvojica (súadníc bodu) do funkcie nepatrí.
Jedna vec je funkcia a druhá vec je jej graf...

(A btw. funkcia podľa mňa nemôže byť s inou funkciou rovnobežná, len ichj grafy môžu byť rovnobežné.)

Čo konkrétne nerozumieš? Čo píšu vo vašej učebnici?

#3 18. 05. 2017 23:14

slon007
Zelenáč
Škola: Gymnázium Ústavní
Pozice: Student
Reputace:   

Re: Kvadratické, lineární a lomenné funkce

↑ elisss:
Ten druhý příklad jak máš ze 2 bodů určit předpis není těžký. Musíš si uvědomit co víš. Je to lineární funkce a tak musíš vedět její obecný předpis. Poté už jednoduše sestaviš soustavu rovnic a zjistíš tak A a B, ty pak dosadíš do toto obecného předpisu a získáš tak předpis té dané funkce. Pokud by ti stále nebylo něco jasné, neváhej se na mě obrátit.

Zápatí