Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
! 04. 11. 2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
17. 01. 2016 (Jel.) Rok 2016 s novými a novějšími krystaly od kolegy Pavla!
17. 01. 2016 (Jel.) Nabídka knih z oborů matematiky, fyziky, chemie
23. 10. 2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 13. 09. 2017 21:36 — Editoval 151kbar151 (13. 09. 2017 21:36)

151kbar151
Zelenáč
Reputace:   

Planimetrie - různé konstrukce trojúhelníků

Dobrý večer,
máme přes Geogebru na Geotestu vyřešit deset úloh z konstrukce trojúhelníků. Na tři ovšem nemůžu přijít.

Sestrojte chybějící vrchol C trojúhelníku ABC, kde je dána strana AB, a velikosti úhlů alfa při vrcholu A a gama při vrcholu C. Sestrojte trojúhelník v jedné polorovině ohraničené přímkou AB.
Tady to bude asi něco primitivního, ale nenapadlo mě jiné než toto řešení, které ovšem označuje Geotest za chybné:
http://forum.matematika.cz/upload3/img/2017-09/31288_geotest1.JPG
Asi vadí to, že jsem si pomohl tím úhlem beta, který není zadaný. Je to hodně citlivé na přesné postupy.

http://forum.matematika.cz/upload3/img/2017-09/31020_geotest2.JPG
Tady mě nenapadá, jak dostat střed opsané kružnice.

http://forum.matematika.cz/upload3/img/2017-09/31144_geotest3.JPG
Zde vím pouze, jak zkonstruovat onu těžnici spojením zadaných bodů a kolmicí přes Sa stranu a, ovšem bez bodů B a C.

Díky za každou pomoc!

#2 13. 09. 2017 22:15

misaH

Re: Planimetrie - různé konstrukce trojúhelníků

↑ 151kbar151:

No.

V prvej úlohe asi treba uhol gama zostrojiť ako obvodový uhol k stredovému uhlu .

#3 13. 09. 2017 22:17

misaH

↑ 151kbar151:

Stred opísanej kružnice je od bodov A, B rovnako ďaleko. Vzdialenosť je daná...

#4 13. 09. 2017 22:19

misaH

↑ 151kbar151:

V tretej úlohe zrejme stačí využiť polohu ťažiska na ťažniciach... Zostrojiť najprv to ťažisko a dorobiť trojuholník.

#5 14. 09. 2017 17:36 — Editoval 151kbar151 (14. 09. 2017 17:37)

151kbar151
Zelenáč
Reputace:   

Když chci u toho prvního zjistit střed té kružnice, pomocí které budu dělat obvodový a středový úhel, to mám udělat jak? Navíc ten úhel gama musí být těch 60°

#6 14. 09. 2017 19:37 — Editoval misaH (14. 09. 2017 19:39)

misaH

↑ 151kbar151:

Tu nájdeš postup ako zostrojiť uhol 60° "vo vzduchu".

http://www.oskole.sk/?id_cat=50&clanok=17047

Hľadaj

Množina bodov z ktorých vidíme úsečku pod daným uhlom (množina G).

#7 15. 09. 2017 08:34 — Editoval mracek (15. 09. 2017 08:35) Příspěvek uživatele mracek byl skryt uživatelem zdenek1.

#8 15. 09. 2017 10:34 — Editoval misaH (15. 09. 2017 11:00)

misaH

↑ mracek:

Čo píšeš, sú úplné nezmysly. Voči zadávateľovi je to svinstvo.

Okrem iného by si mal pozornejšie čítať zadávateľov text - ak si ho čítal, evidentne si ho nepochopil a nestalo sa ti to prvýkrát.

Ďalej: nedokážeš rešpektovať duch fóra. Reagoval zadávateľ? Žiadal dodatočné informácie? Tak načo sa vlastne vyjadruješ? Chceš poskytnúť "iné" riešenie? (Viackrát si vo svojich príspevkoch proste len zopakoval riešenie už uvedené, len si ho zapísal oveľa neprehľadnejšie.) Tak potom by si si mal dať  záležať, aby bolo správne a nevypisovať hlúposti.

Alebo máš nejaký osobný (zdravotný) problém? Ak áno, tak potom pardon - ospravedlňujem sa.

#9 15. 09. 2017 11:18 — Editoval mracek (15. 09. 2017 12:16)

mracek
Reputace:   

Schazi mi tady nahlaseni prispevku moderatorum...

↑ misaH:
1) Ignorace. Pokud na nekoho utocis, ze treba pise nesmysly, je treba napsat jake, kde dela chybu. Nebo aspon naznazit, ve ktere casti to je. Jako programator chyby delam nerad, ale, jako clovek, neustale (protoze pak ji stejne musim najit, jinak prekladac program nezkousne nebo uzivatel dostane nespravny vystup).
2) Zadavatel nemuze prijit na reseni 3 uloh. Zkusil jsem popsat, jak bych postupoval. Ve skutecnosti mi neni uplne jasne zadani, protoze ho nepopsal dostatecne jasne a jednoznacne a ocekava ze to nejak vysodnujeme z obrazku. Pripadne nepopsal, jak ho on pochopil.
3) Ignorace. Za duch fora povazujes jen svuj nazor, ten je jediny spravny a jiny je uplne spatne a nesmi se pouzit. S tim pristupem nesouhlasim, nejedna se pak o diskuzni forum ale o monarchii, diktatorstvi. Uz jsem ti to psal, ze to neni proti pravidlum fora, zavazne casti. Tudiz tyto vylevy dale budu ignorovat. Je to offtopic. Je to poruseni zavaznych pravidel. Netyka se to tematu tazatele.

2) Edit: Osobne ty programy neznam. Za mne se to kreslilo na papir.
Jo, samozrejme se snazizm urcit, kdyz je ten clovek linej a kdy je skutecne ztracenej v postupu. Linym lidem se snazim nevypisovat postupy.

Edit2: Jo, tim ignorace jsem chtel rici, ze tyhle tve komentare budu priste ignorovat.
A jinak, pokud nejsi moderator fora, tak ti neprislusi tady nekomu vyhrozovat nebo ho napominat. Pouze ho muzes upozornit, ze to je treba proti pravidlum nebo, ze s tim nesouhlasis.
Ja treba s tvym prispevkem nesouhlasim a to az tak, ze kdyby tam bylo tlacitko nahlasit moderatorum, tak na nej neregauji a nahlasuji.

#10 15. 09. 2017 12:49

vlado_bb
Škola:
Reputace:   64 

↑ mracek: Budme teda konkretni. O dva prispevky vyssie pises

Teznice jsou stred uhlu.

Mal si tym na mysli, ze taznica deli uhol na dve rovnake casti?

#11 15. 09. 2017 12:52 — Editoval misaH (15. 09. 2017 16:19)

misaH

↑ mracek:

Tie chyby sú hrubé a nebudem ti ich opravovať. Prispievateľ by mal dať pozor, aby takéto hrubé chyby nerobil. Nepamätám sa, že by niekto niekedy takéto hrubé chyby urobil. (Aj keď teraz sa mi jeden expert vynára, ale ten tu bol iba chvíľočku, moderátori mu dohovorili a odišiel.)
Pozerám, že vlado_bb je ochotný sa nimi zaoberať, má môj obdiv - tak debatuj s ním.

Duch fóra je niečo, čo sa pestuje roky. Samozrejme, moderátor nie som a svojimi príspevkami vyjadrujem len svoj názor na spôsob tvojho vystupovania. Jasné, keby tvoje vystupovanie prekážalo moderátorom, dávno by ťa vyradili. Fórum vždy bolo seriózne a my prispievatelia sme sa navzájom rešpektovali, aj keď sme nie všetci na všetko mali rovnaké názory. Ty si to zmenil drastickým spôsobom - dávaš kilometrové, bez rozpakov chybné odpovede s tým, že no a čo.

Je to obrovská drzosť. Píšeš zrejme bez rozmýšľania čokoľvek - cudzie odpovede si buď neprečítaš alebo im nerozumieš. Je to znižovanie hodnoty fóra a mne je to ľúto, lebo sem prispievam už dlhé roky a prispievanie ma bavilo.

Do takéhoto - primitívneho a zmäteného fóra už prispievať nebudem.

Pozdravujem všetkých ešte aktívnych kolegov - vanok(a),  vlada_bb, Al1, Jj, pietra, Honzca, Cheopa, gadgetku, LukasaM, Eratosthena, Stýva, ale aj všetkých ostatných, na ktorých som prípadne zabudla (zdenka1, Rumburaka...) a ktorých si za ich prácu pre fórum vážim. Bojovať s takouto úbohosťou ako predvádza mracek nemám sily. Bohužiaľ, žiaden moderátor ma nepodporil, takže majte sa :-)

#12 15. 09. 2017 12:59 — Editoval misaH (15. 09. 2017 13:17)

misaH

↑ mracek:

A - mimochodom - (tiež to o niečom svedčí - nevnímaš) samozrejme, tlačítko nahlásiť tam je - a ja som ťa už nahlásila.

No ale nestalo sa nič - tak si tu kľudne ži a vypisuj si svoje bludy.

Ja už ti prekážať nebudem.

Oproti teroristickým útokom a smrti všeobecne je toto celé s tebou aj fórom iba obyčajná smiešnosť.

Howgh.

#13 15. 09. 2017 13:28 — Editoval Cheop (18. 09. 2017 12:06)

Cheop
Místo: okres Svitavy
Škola: PEF VŠZ Brno (1979)
Pozice: pracující
Reputace:   361 

Nikdo není dokonalý

#14 15. 09. 2017 14:45

mracek
Reputace:   

↑ vlado_bb: Ano. To se da chapat i jinak?
Trojuhelnik ma 3 uhly u 3 bodu. Kdyz uhel rozdelis na polovinu, dostanes primku, ktera uvnitr trojuhelniku se nazyva teznice, ne?
Jako, neni to matematicky termin, ale, to se da od bezneho uzivatele cekat, ze nezna terminologii, cinske znaky pro matematiku.

↑ misaH:
Delej, co uznas za vhodne. Jenom oznamuji, ze tve utoky budu priste ignorovat, protoze je to offtopic. Na forku neni pro to vhodne misto.

#15 15. 09. 2017 15:51

zdenek1
Moderátor
Místo: Poděbrady
Reputace:   844 
Web

↑ mracek:

Kdyz uhel rozdelis na polovinu, dostanes primku, ktera uvnitr trojuhelniku se nazyva teznice, ne?

Ne.
Píšeš nesmysly.
Protože těmi nesmysly tazatele mateš, skryl jsem je.

Pořádek je pro blbce, inteligent zvládá chaos!

#16 15. 09. 2017 16:01

vlado_bb
Škola:
Reputace:   64 

mracek napsal(a):

↑ vlado_bb: Ano. To se da chapat i jinak?

Ano. Napriklad tak, ako to chapu vsetci, ktori vedia, co je to taznica.

mracek napsal(a):

Trojuhelnik ma 3 uhly u 3 bodu. Kdyz uhel rozdelis na polovinu, dostanes primku, ktera uvnitr trojuhelniku se nazyva teznice, ne?

Nie.

mracek napsal(a):

Jako, neni to matematicky termin

Je.

mracek napsal(a):

, ale, to se da od bezneho uzivatele cekat, ze nezna terminologii, cinske znaky pro matematiku.

Nemyslim, ze by sa v matematike pouzivali cinske znaky.

Zápatí