Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
! 04. 11. 2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
17. 01. 2016 (Jel.) Rok 2016 s novými a novějšími krystaly od kolegy Pavla!
17. 01. 2016 (Jel.) Nabídka knih z oborů matematiky, fyziky, chemie
23. 10. 2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 11. 10. 2017 08:12

natalie1993
Reputace:   

Runge Kutta metoda druhého řádu

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem ohledně následujícího. Sedím nad tím už několikátý den a pořád na to nemůžu přijít.

http://forum.matematika.cz/upload3/img/2017-10/02266_RK3.png

Jak lze vidět, mám problém s tím, že dostanu 0^0 . Napadlo mě nějak vytknout alfa před sumu ale nevím. Mohl by mi někdo poradit jak dále? Děkuji.

#2 11. 10. 2017 09:31

LukasM
Reputace:   176 

Re: Runge Kutta metoda druhého řádu

↑ natalie1993:
Z toho výrazu $0^0$ bych si nedělal těžkou hlavu. Jak se tam dostal? Evidentně derivováním členu $(t-t_0)$ podle t a vyčíslením v bodě $t_0$. Taková derivace je rovna jedné, nezávisle na t (tedy i v bodě $t_0$). Takže bez obav v tomto kontextu považuj $0^0=1$ a máš po problému. Nebo, pokud se ti to nelíbí, si ten první člen té sumy nejdřív napiš zvlášť bez exponentu.

Dle mého by byla na místě spíše jiná otázka (mimo jiné), a to sice jaktože výraz $\dot{x}(t)=\dots$ nemá na pravé straně žádné $t$. Ale k řešení jako takovému se vyjadřovat raději nebudu, není mi to moc jasné. Pro začátek například nevím, co je zadání a co tvůj výpočet, proč není $a$ a $c$ natvrdo 1/2, což bych u RK2 čekal, nebo proč se dopočítává hodnota $u_{k+1}$, když to podle zadání má být konstanta). Ale možná jsem to jen nepochopil a někdo jiný se v tom třeba zorientuje.

Zápatí