Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
!! 17.06.2018 (Jel.) Khanova škola zve nadšence ke spolupráci na překladech návodů pro učitele a rodiče.
! 04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
17.01.2016 (Jel.) Rok 2016 s novými a novějšími krystaly od kolegy Pavla!
17.01.2016 (Jel.) Nabídka knih z oborů matematiky, fyziky, chemie
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 25. 12. 2017 11:37

hannah24
Zelenáč
Škola: Gymnázium
Pozice: student
Reputace:   

Roztoky

Dobrý den,
ráda bych se chtěla zeptat na jeden příklad.
Je třeba připravit 2 kg roztoku hydroxidu draselného s molalitou 2,00 mol.kg-1. Vypočítejte hmotnost hydroxidu draselného a vody potřebných na přípravu roztoku.

Jak zjistím například hmotnost rozpouštědla? Šla jsem na to tak, že jsem si nejprve přes vzorec pro molalitu vypočítala látkové množství, ale došlo mi, že je to vlastně látkové množství roztoku a ne hydroxidu draselného.

Děkuji za každou radu.

#2 25. 12. 2017 22:13 — Editoval houbar (25. 12. 2017 22:14)

houbar
Moderátor
Škola: UPCE, KonzPCE
Pozice: student
Reputace:   41 

Re: Roztoky

↑ hannah24:
Dobrý den,
nevím, co jste počítala, ale molalita je definována jako látkové množství látky dělené hmotností rozpouštědla. Tedy v tomto případě, kdy molalita KOH je 2 mol/kg vezmu jeden kilogram vody, do něj nasypu 2 moly KOH. Celková hmotnost tohoto roztoku bude součtem hmotnosti vody a KOH, hmotnost KOH spočítám z $m=n\cdot M$

Dál už to je pouhá trojčlenka.

Stačí takto?

Doučím M, Ch v okolí Pardubic
Press any key to continue. Alt + F4?

Zápatí