Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
!! 17.06.2018 (Jel.) Khanova škola zve nadšence ke spolupráci na překladech návodů pro učitele a rodiče.
! 04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
17.01.2016 (Jel.) Rok 2016 s novými a novějšími krystaly od kolegy Pavla!
17.01.2016 (Jel.) Nabídka knih z oborů matematiky, fyziky, chemie
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 01. 03. 2018 21:28

martafix
Zelenáč
Škola: Gymnázium Vídeňská
Pozice: student
Reputace:   

Efektivita ohniště

Zdravím,
zajímalo mě, jak efektivní asi je ohřev nějakého objektu na ohništi (asi kotlík s vodou, nebo nějaký pokrm). Pokoušel jsem se to dohledat na internetu, ale neúspěšně (překvapivě..), tak bych vás chtěl požádat, jestli nevíte jak to vypočítat, nebo alespoň o nějaký odhad :).

Předem dík,
martafix.

#2 01. 03. 2018 21:52

MichalAld
Reputace:   21 

Re: Efektivita ohniště

Nemyslím si, že by to šlo spočítat, ani odhadnout (a po pravdě na otevřeném ohništi se to bude těžko i měřit).

Ale, co vlatně znamená to slovo "efektivní" ? Tím myslíš jako účinnost ?

Změřit by to šlo asi tak, že vezmeš známé množství dřeva (1 kg, např) u kterého budeš znát výhřevnost (změřenoui v nějaké laboratoři), zapálíš to a postavíš na to kotlík s vodou. Změříš teplotu vody na začátku a na konci (až dřevo všechno shoří), z toho snadno spočteš energii, která skončila v kotlíku. A spálenou energii znáš.

Ale podle mě to bude hrozně málo, pokud nebudeš mít nějaký velmi speciální kotlík.

#3 01. 03. 2018 23:38

edison
Reputace:   23 

Ano, je to velmi málo. Ten výkon ohniště jsem už kdysi počítal podle zjištěné spotřeby za čas.

Už i svíčka má překvapivě moc: Něco pod 100, až něco přes 200 W.

Ohniště mi vyšlo od několika kW v opravdu minimalistickém případě, až po řád 100 kW u táboráku, nebo MW při velkých ohních, třeba co se dělá na vesnicích o Čarodějnicích.

A když pak postavíme na oheň o výkonu 50 kW kotlík a z doby než se voda začne vařit spočítáme využitý výkon, vyjdou obvykle jednotlivá procenta.

Kdyby se ale udělal "miniohníček" třeba ve vhodně upravené plechovce a nefoukal u toho vítr, tak se asi dostaneme přes 10 %, možná i na několik desítek.

#4 02. 03. 2018 16:15

martafix
Zelenáč
Reputace:   

Ano, efektivitou myslím účinost ohřevu např. té vody.
$\eta=\frac{Q}{Q_{0}} $
kde Q je teplo nutné k ohřevu vody a Q0 je teplo uvolněné ohněm (za dobu ohřívání)

Boužel nemám v nejbližší době moc šanci tento experiment provést, proto jsem se chtěl pokusit to zjistit výpočtem.
Nebylo by to možné zjistit i pokud si stanovíme jakési ideální podmínky? Např. bezvětří, dřevo hoří rovnoměrně a nějakým standartním způsobem (plameny mají 1000°C a Kg dřeva má 16,2MJ)

Já boužel nemám dostatečné vědomosti, ale myslým si, že by to mohlo jít "narvat" do nějakého modelu ohřevu cirkulací, kde ohniště by byl ohřívač s určitým výkonem (to také nwm jak zjisit) a část ohřátého vzduchu by byla v kontaktu s kotlíkem. Teda až na to, že teplý vzduch by odcházel a přicházel by jen studený. Teplo vedené do země je zanedbatelné, a teplo vyzářené by asi mohlo jít spočítat lehčeji...

Myslíte, že by to šlo takhle nějak zjednodušit? :D

#5 02. 03. 2018 18:49

MichalAld

Nelze rozumě spočítat ani proudění vzduchu nad rovnou, zahřátou deskou.

Cokoliv, kde se vyskytuje proudění tekutin, se počítá hrozně blbě. Je to v podstatě takový dodnes nevyřešený problém.

#6 02. 03. 2018 19:04

martafix
Zelenáč
Reputace:   

Aha :D
asi jsem trošku přecenil fyziku :D.
Poslední návrh řešení, abych se vyhnul pokusu: Nešlo by něco podobného vyřešit počítačovou simulací? Respektive, jestli neznáte nějaký program, který by to uměl, s dostatečným výkonem by to šlo určitě..

#7 02. 03. 2018 19:26

MichalAld

Spíš podcenil skutečný svět....

Můžeš začít se simulováním Navier-Stokesovy rovnice

když se budeš dostatečně snažit, můžeš za to získat i milion dolarů, rovnice je na seznamu matematických problémů tisíciletí

Zápatí