Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
!! 17.06.2018 (Jel.) Khanova škola zve nadšence ke spolupráci na překladech návodů pro učitele a rodiče.
! 04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
17.01.2016 (Jel.) Rok 2016 s novými a novějšími krystaly od kolegy Pavla!
17.01.2016 (Jel.) Nabídka knih z oborů matematiky, fyziky, chemie
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 11. 03. 2018 15:59

dodopa
Škola: Gymnázium
Pozice: študent
Reputace:   

Extrakcia, pKa

Zdravím,

mohol by mi prosím niekto pomôcť s nasledujúcim príkladom? Neviem ako sa tam pohnúť s hodnotami pKa, keďže nemám pocit, že by mi tam vznikali nasledujúce konjugované K/Z. Jediná prijateľná odpoveď mi príde HCl, ale neviem ako potom odôvodniť svoju odpoveď keď nepoznám jej hodnotu pKa.

Vopred vďaka.
http://www.imageworld.sk/images/4ur5ljy84ug4n0z9fboo.png

• (téma jako vyřešené označil(a) dodopa)

#2 11. 03. 2018 16:33

houbar
Moderátor
Škola: UPCE, KonzPCE
Pozice: student
Reputace:   41 

Re: Extrakcia, pKa

↑ dodopa:
Zdravím,
postačí napsat, že HCl patří mezi silné kyseliny, kdežto dinitrofenol mezi středně silné, takže proběhne vytěsňovací reakce.

Doučím M, Ch v okolí Pardubic
Press any key to continue. Alt + F4?

#3 11. 03. 2018 16:55

dodopa
Reputace:   

↑ houbar:

Vďaka, toto mi je presne jasné, len mám obavu, že na zdôvodnenie výberu potrebujem nejak zapojiť uvedené hodnoty pKa, nakoľko nám bola extrakcia vysvetlovaná ich pomocou a v ostatných úlohách na extrakciu som ich vedel vždy zapojiť na odôvodnenie svojej voľby, ale v tomto prípade sa neviem pohnúť v uvažovaní. Dalo by sa ich nejak použiť na zdôvodnenie voľby?

Vďaka.

#4 11. 03. 2018 18:44

houbar
Moderátor
Škola: UPCE, KonzPCE
Pozice: student
Reputace:   41 

↑ dodopa:
V tomto případě se formálně nejedná o extrakci, ale o vysrážení nerozpustné kyseliny (krystalizace) a filtrace. Jediné, co je třeba, je vytěsnit dinitrofenol ze sodné sloi. Vzhledem k tomu, že silné kyseliny v roztocích zcela disociují, nemají pro nás konstanty pKa silných kyselin v tomto případě žádný smysl.
Pokocí pKa dinitrofenolu lze spočítat, kolik se ho rozpustí (disociuje na aniont) za daného pH.

Doučím M, Ch v okolí Pardubic
Press any key to continue. Alt + F4?

#5 15. 03. 2018 11:09

dodopa
Reputace:   

↑ houbar:

Vďaka.

Zápatí