Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
!! 17.06.2018 (Jel.) Khanova škola zve nadšence ke spolupráci na překladech návodů pro učitele a rodiče.
! 04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
17.01.2016 (Jel.) Rok 2016 s novými a novějšími krystaly od kolegy Pavla!
17.01.2016 (Jel.) Nabídka knih z oborů matematiky, fyziky, chemie
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 09. 05. 2018 18:04 — Editoval Dominatorcz (09. 05. 2018 18:04)

Dominatorcz
Zelenáč
Pozice: student
Reputace:   

Jaké učebnice matematiky koupit ?

Ahoj,
Je mi 17 a mám dva roky do maturit. A jelikož bych chtěl na vysokou školu, nejlépe na IT obor, budu potřebovat umět matematiku a vybrat si ji jako maturitní předmět. Nechci se vymlouvat, ale bylo to tak, že na základní škole jsem na ni celkem kašlal. Možná za to mohl i určitý odpor k mojí základní škole obecně. Myslím si, že na matematiku zase tak úplně tupý nebudu, jelikož z ní mám teď na střední škole za 2, i když je pravda, že mi přijde celkově o dost lehčí, než celá základka.
A teď k tématu:
Doporučili by jste mi nějaké dobré knížky pro procvičení a pochopení matematiky ? Něco jsem už na googlu hledal a co jsem tak četl, tak si lidé vychvalují "Matematika příprava k maturitě a k přijímacím zkouškám na vysoké školy" od Jindry Petákové. Je opravdu tak dobrá ? A potom jsem se jen tak díval sám a narazil jsem na knížky + sešity na Eshopu https://www.matikaprospoluzaky.cz/eshop/ a celkem mě to nadchlo. Stránky vypadají opravdu pěkně a ty ukázky z těch učebnic taky. Nejsou to takové ty klasické učebnice plné pouček a nesmyslného výkladu pro studenty. Co si o těchto knížkách myslíte vy ?

#2 10. 05. 2018 14:27

sqrt(211)
Reputace:   

Re: Jaké učebnice matematiky koupit ?

Zdravím,

na maturitu jsem se připravoval z knihy, která se jmenovala nějak asi jako „Příprava na státní maturitu z matematiky“ od nakladatelství Fragment. Je to hlavně procvičování před maturitou, přijde mi jako rozumný poměr kvantity učiva a času potřebného k prostudování. Počítá s tím, že člověk matice v zásadě rozumí a teď jenom opakuje - vždy je tam krátké shrnutí učiva, pár řešených příkladů a spousta procvičovacích příkladů s klíčem.

Výhody:
- člověk si zopakuje víc, než potřebuje jen ke státní maturitě (přestože ke školní by to asi nestačilo), takže jestli nejdeš na Matfyz, tak je to dostatečný základ i na VŠ
- je tam dost příkladů na to, aby se člověk naučil počítat všechno bezchybně

Nevýhody:
- dost překlepů či chybných výsledků v klíči
- řešené příklady obsahující kvadratické rovnice - ze začátku super, naučil jsem seskoro všechno počítat z hlavy rozkladem na součin, pak tam ale spoustu rovnic řeší zbytečně zdlouhavě přes diskriminant (proč?)

Jestli máš do maturity dva roky, tak je to ideál (naučil jsem se hodně i tím hledáním chyb ve výsledcích, nekecám), když se s tím začne dva měsíce před maturitou (můj případ), tak je lepší se na to vykašlat a zkoušet si maturitní zadání z minulých ročníků.

Každý má právo na chybu (a já ho hojně využívám)

Zápatí