Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
!! 17.06.2018 (Jel.) Khanova škola zve nadšence ke spolupráci na překladech návodů pro učitele a rodiče.
! 04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
17.01.2016 (Jel.) Rok 2016 s novými a novějšími krystaly od kolegy Pavla!
17.01.2016 (Jel.) Nabídka knih z oborů matematiky, fyziky, chemie
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 06. 06. 2018 23:16 — Editoval nous3k (07. 06. 2018 00:38)

nous3k
Reputace:   

Přepočet hustoty plynu (sarinu)

Ahoj, nejsem moc matematik ani fyzik, ale ve své bakalářce potřebuji namodelovat šíření sarinu. Vychází, z následujícího grafu (lepší jsem nenašel):

http://www.unzcloud.com/wp-content/uplo … ure-9a.jpg

Graf ukazuje hustotu sarinu na základě vzdálenosti místa od zdroje šíření. Nicméně tento graf by měl platit pro objem zdroje  10 litrů sarinu. Dokáže mi někdo pomoct vymyslet jak by se hodnoty hustoty změnily v případě, že uvažuji objem zdroje pouze 1 litr sarinu? Pokud možno i s postupem jak k tomu dojít.

Mockrát děkuji jestli mi někdo zvládne pomoct, díky!

#2 06. 06. 2018 23:54

edison
Reputace:   26 

Re: Přepočet hustoty plynu (sarinu)

S tímhle bohužel nevím, tak jen technická poznámka: Toho odkazu nějaká část chybí, takže nefunguje.

#3 07. 06. 2018 00:38

nous3k
Reputace:   

↑ edison: doplněno, díky

#4 07. 06. 2018 03:44

edison
Reputace:   26 

Tak teď ještě poznámka k tomu grafu. Vypadá to jako klasické $\frac{a}{x^b}$, přičemž tipuji, že b bude něco mezi 2 a 3 - 3 by bylo ideální rozptylování na všechny strany (objem tělesa je úměrný $x^3$), 2 zas jen po ploše - v reálu to bude něco mezi. A samozřejmě a bude úměrné nějaké "síle zdroje".

Hodnota b se dá při troše snahy určit z grafu.

Takže základní odpověď bude, že ve Tvém případě se a 10x zmenší a tedy se 10x zmenší všechny výsledné hodnoty.

Ale já osobně si v tomto kontextu nedovedu představit nic smysluplného pod názvem "objem zdroje". Když bude někde na ulici 50litrový demižon zašpuntovaný 5 cm dlouhým špuntem s milimetrovou dírkou, bude podstatně méně nebezpečný, než když tam někdo volně rozleje půl litru. A obě situace navíc dopadnou dost jinak v Petrohradě při -35 °C a vichřici, nebo v Káhiře při +35 °C a bezvětří.

Takže lepší odpověď bude, že záleží na dalších okolnostech a že si máš napřed nastudovat obecné šíření plynů a par a teprve potom začít přemýšlet, jak to bude konkrétně se sarinem.

Zápatí