Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
!! 17.06.2018 (Jel.) Khanova škola zve nadšence ke spolupráci na překladech návodů pro učitele a rodiče.
! 04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
17.01.2016 (Jel.) Rok 2016 s novými a novějšími krystaly od kolegy Pavla!
17.01.2016 (Jel.) Nabídka knih z oborů matematiky, fyziky, chemie
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 11. 07. 2018 23:02

mathphysdummie
Zelenáč
Reputace:   

Výpočet elektrického výkonu, jednoduchý, ale neupravím vzorec

Ahoj,

jsem trouba, co se týče matematiky a fyziky, ale snažím se. Mám jeden příklad, s nímž si nevím rady, prosím, nesmějte se mi, vím, že je to asi úplný základ, ale prostě nevím, jak dál.

Zadání: V sérii se žárovkou o odporu 10 ohmů je zapojen odpor 25 ohmů. Na celý systém se přivádí napětí 100 V. Jaký elektrický výkon se ztrácí na žárovce?

Takže můj zápis:
R1 = 10 \Omega
R2 = 25 \Omega
U = 100 V
P = ? (W)

Vzorec pro výpočet elektrického výkonu pomocí odporu je P = U nadruhou/R
Jenže pro mě je problém přeformulovat si otázku v příkladu tak, abych mohla správně upravit vzorec. Poradí mi prosím někdo? :) Předem děkuji.

#2 11. 07. 2018 23:15

MichalAld
Moderátor
Reputace:   32 

Re: Výpočet elektrického výkonu, jednoduchý, ale neupravím vzorec

Lepší je použít ten druhý vzorec, $P=RI^2$.
Pak stačí jen spočítat proud tím obvodem, to už snad dokážeš, né ?

#3 11. 07. 2018 23:28

mathphysdummie
Zelenáč
Reputace:   

↑ MichalAld: Ahoj, díky za reakci. Podle tvého vzorce jsem spočítala, že proud pro odpor 10 ohmů je tedy 10 A a a pro odpor 25 ohmů je to 4 A. Takže stačí tyto výsledky od sebe odečíst, vyjde mi 6 A a pak dosadím do toho tvého vzorce a bude to P = 15* 4nadruhou? Takže 240 W? CHápu to dobře?

#4 12. 07. 2018 02:00 — Editoval Ferdish (12. 07. 2018 02:26)

Ferdish
Škola: PF UPJŠ, ÚEF SAV
Pozice: postdok
Reputace:   25 

↑ mathphysdummie:
Hodnoty el. prúdov, ktoré si vypočítala, sú pre prípad, kedy máš v obvode zapojený iba odpor resp. iba žiarovku.

Keď však zapojíš oba prvky v rámci jedného obvodu do série, hodnota prúdu v ňom nebude rovná rozdielu hodnôt vypočítaných prúdov. Hľadanú správnu hodnotu vypočítaš ako podiel el. napätia zdroja a CELKOVÉHO el. odporu (ktorý sa pre sériový obvod spočíta ľahko).

#5 12. 07. 2018 02:34

mathphysdummie
Zelenáč
Reputace:   

↑ Ferdish: Že by to bylo tak jednoduché? Tedy že bych jen napětí 100 V podělila součtem obou odporů, tedy 10 + 25 = 35, tzn. kýžený vzorec by vypadal pouze ve tvaru U/R1+R2 = 100/35? A výsledek by byl pak pouhých 2,857 W? Nebo se stále ještě nechytám? Ještě jednou se omlouvám, pro člověka, co absolutně pozbývá logického myšlení, jsou i jednoduché věci jaksi... obtížné :) Stydim se, ale bohužel, nebylo mi dáno do vínku :D

#6 12. 07. 2018 07:55

Jj
Škola: VŠB, absolv. r. 1970
Pozice: Důchodce
Reputace:   513 

↑ mathphysdummie:

Zdravím.

Řekl bych, že místo nářků bude účelnější zkusit radu kolegy ↑ Ferdish: (výpočet proudu obvodem) uplatnit pro výpočet výkonu (na žárovce o odporu 10 $_\Omega$) podle vzorečku tady ↑ MichalAld:.

Pokud se tedy nemýlím.

#7 12. 07. 2018 12:12 — Editoval Rumburak (12. 07. 2018 13:04)

Rumburak
Místo: Praha
Reputace:   491 

↑ mathphysdummie:
Ahoj.

Připadá mi, že nebude od věci provést podrobný rozbor.

Je dáno:  $R_z = 10\Omega$  odpor žárovky  a $R_d = 25\Omega$ odpor dalšího spotřebiče,
ať již je jím cokoliv. Oba tyto spotřebiče jsou zapojeny do serie $S$, jejíž celkový odpor
tudíž bude $R_S = R_z + R_d$.  Tato serie jako celek je napojena na zdroj poskytující
napětí  $U = 100V$. Jaký proud $I_S$ bude procházet serií $S$ ? Je to jednoduché,
známe-li Ohmův zákon. Dle něj bude $I_S = \frac{U}{R_S}$.  Tentýž proud musí procházet
i každým z obou výše uvedených spotřebičů (protože jsou zapojeny do serie), t.j. i
žárovkou.  O žárovce tudíž celkem víme, že má odpor $R_z$ a prochází jí proud $I_S$.
Odtud dle známého vzorce vypočteme její výkon.

#8 12. 07. 2018 20:39

mathphysdummie
Zelenáč
Reputace:   

↑ Rumburak: Jestli to je správně, tak jsem to snad konečně pochopila. Děkuji :) vyšlo mi cca 290W, správný výsledek pro kontrolu neznám, ale nepřijde mi to jako nereálná hodnota...

#9 12. 07. 2018 21:11

MichalAld
Moderátor

Je to zcela nereálná hodnota.

Zhruba to odpovídá celkovému výkonu (na odporu i žárovce dohromady), ale určitě né výkonu na žárovce.

Jak jsi k tomu prosímtě došla ?

Copak je to tak těžké? Spočítáš celkový proud v obvodu (I = U / R)
a když znáš proud, tak pak výkon na žárovce P = I^2 * R.

Jediné co je ještě potřeba vědět je to, že do prvního vzoce musím dosadit celkový odpor (žárovky i odporu  v sérii), do druhého vzorce už jen odpor žárovky.

#10 12. 07. 2018 21:23

mathphysdummie
Zelenáč
Reputace:   

↑ MichalAld: Jasně, já totiž blbec dosadila odpor série i do druhého vzorce, takže správná odpověď je P = 2,88^2*10 = 82,944 W. :)

#11 12. 07. 2018 22:03

MichalAld
Moderátor

To už se blíží pravdě.

I když u nás doma je 100/35 rovno 2.857... (a né 2.88) a celkový výsledek tedy 81.63265... W

Né že by v tom byl velký rozdíl, ale když už udáváš výsledek na 5 "platných" číslic, měly by být opravdu platné...

Zápatí