Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
🔒 23. 3. 2019 Přešli jsme na HTTPS. Prosíme o kontrolu funkčnosti fóra.
!! 17.06.2018 (Jel.) Khanova škola zve nadšence ke spolupráci na překladech návodů pro učitele a rodiče.
! 04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
17.01.2016 (Jel.) Rok 2016 s novými a novějšími krystaly od kolegy Pavla!
17.01.2016 (Jel.) Nabídka knih z oborů matematiky, fyziky, chemie
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 28. 10. 2018 21:18

violr
Zelenáč
Škola: VUT
Reputace:   

Kontejnerový dopravní problém - Řešení v Excelu

Zdravím,

Mám takový dotaz, mám za úkol v Excelu, pomocí "Řešitele" vyřešit úlohu lineárního programování, konkrétně kontejnerový dopravní problém. Zadání celého úkolu je:

Předpokládejme, že ve výše uvedené úloze si bude přepravní společnost účtovat ceny za přepravu (pronájem) jednoho vagónu mezi jednotlivými dodavateli a odběrateli podle následující tabulky. Kapacity dodavatelů a požadavky odběratelů jsou shodné s výše uvedenými hodnotami.

VÝROBNA
SKLAD    Benešov    Jihlava    Tábor
Humpolec    4200    4800    5300
Pelhřimov    5100    3400    3700

Cílem je určit jednak kolik tun brambor se bude přepravovat mezi jednotlivými místy, ale také stanovit, kolik vagónů bude na tuto přepravu použito. K přepravě lze použít vagóny o kapacitě 18 tun.

Co se týče objemů přepravy, s tím jsem si poradil, ale absolutně nevím, jak mám pomocí řešitele vyplnit tabulku, která obsahuje informace o počtu kontejnerů. Z hlavy to zvládnu snadno, vydělí se pouze objemy přeprav 18ti a zaokrouhlím to na celé čísla nahoru, ale nevím, jak to naprogramovat pomocí řešitele v Excelu, aby to vyřešil za mě a ty potřebné počty kontejnerů tam doplnil. Jak mám nasimulovat podmínku xij=K(18)*yij? Printscreen z mého excel sešitu i s podmínkami, které tam zatím mám a které jsem byl schopný doplnit a vyřešit pomocí něho alespoň první část úkolu je zde. Děkuji za pomoc a rady. :)

//forum.matematika.cz/upload3/img/2018-10/57838_MS%2BExcel1.png

Zápatí