Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
🔒 23. 3. 2019 Přešli jsme na HTTPS. Prosíme o kontrolu funkčnosti fóra.
!! 17.06.2018 (Jel.) Khanova škola zve nadšence ke spolupráci na překladech návodů pro učitele a rodiče.
! 04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
17.01.2016 (Jel.) Rok 2016 s novými a novějšími krystaly od kolegy Pavla!
17.01.2016 (Jel.) Nabídka knih z oborů matematiky, fyziky, chemie
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 16. 12. 2018 19:38 — Editoval Kája2 (17. 12. 2018 02:04)

Kája2
Reputace:   

Pohyb po kružnici - rotace Země

Dobrý den,
mohu se,prosím, zeptat, na vztah setrvačné odstředivé síly a Coriolisovy síly?Působíc společně například na foucaultovo kyvadlo nějakou výslednou silou, která vznikne jejich složením?

#2 17. 12. 2018 07:48

LukasM
Reputace:   187 

Re: Pohyb po kružnici - rotace Země

↑ Kája2:
V neinerciálních soustavách se objevují nepravé síly, často se jim říká setrvačné síly. Patří mezi ně síla, která se objevuje při přímočarém zrychleném pohybu té soustavy (vůči nějaké inerciální soustavě), odstředivá síla (objeví se při rotaci) a případně další síly. Coriolisova se projeví v případě, že se někdo pokouší o pohyb v rotující neinerciální soustavě. Pokud se rotace soustavy zrychluje/zpomaluje, působí tam další síla, které se říká Eulerova.

Měřit tyto síly každou zvlášť nejde. Každé těleso se chová tak, jako by na něj působila výslednice všech sil, které na něj působí (pravých i nepravých). Na Foucaultovo kyvadlo tak působí gravitační (pravá), odstředivá (nepravá) a Coriolisova síla (nepravá). (Eulerova síla je naprosto zanedbatelná, úhlová rychlost rotace Země je prakticky konstantní.) A jejich společným působením se kyvadlo pohybuje tak, jak se pohybuje.

Právě proto, že účinky více sil nejde odlišit od jejich výslednice se zavádí tíhová síla jako složení gravitační a odstředivé. Tím odstředivou sílu "schováš" (promítne se do mírné změny gravitačního zrychlení (pro odlišení se používá pojem tíhové zrychlení) a nemusí tedy ve výpočtech vystupovat explicitně.

#3 17. 12. 2018 14:49

Kája2
Reputace:   

↑ LukasM:
Moc děkuji za důkladné vysvětlení. Při řešení jednoho příkladu, jsem měl dokázat, že se těleso, které se pohybuje určitou rychlostí po vodorovné podložce, vlivem rotace Země pohybuje po kružnici o daném poloměru $r$. Když jsem daný poloměr dosadil do vzorce pro odstředivou sílu (pokud chápu dobře, tak tu, která způsobuje v neinerciálních soustavách kruhový pohyb), tak po úpravách mi vyšla síla Coriolisova. Takže jsem řešil příklad zřejmě špatně

#4 18. 12. 2018 11:30

Kája2
Reputace:   

Přesněji, byl zadán poloměr $r=\frac{v}{\frac{4\pi \sin \varphi }{T}}$

Zápatí