Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
🔒 23. 3. 2019 Přešli jsme na HTTPS. Prosíme o kontrolu funkčnosti fóra.
!! 17.06.2018 (Jel.) Khanova škola zve nadšence ke spolupráci na překladech návodů pro učitele a rodiče.
! 04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
17.01.2016 (Jel.) Rok 2016 s novými a novějšími krystaly od kolegy Pavla!
17.01.2016 (Jel.) Nabídka knih z oborů matematiky, fyziky, chemie
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

• Hlavní strana
  • » Fyzika
  • » Fyzika - ohyb elektromagnetického záření na štěrbině (TOTO TÉMA JE VYŘEŠENÉ)

#1 12. 02. 2019 10:14

NeuRotiCk
Reputace:   

Fyzika - ohyb elektromagnetického záření na štěrbině

Dobrý den, ve středu mě čeká praktikum z fyziky, samostatné měření nebude moc složité, ale s některými otázkami si nevím moc rady.
Úkol je: Ohyb elektromagnetického záření na štěrbině.
K úkolu mám 5 dodatkových otázek:
1. Co znamená koherentní záření a jak ho lze realizovat? - vím,co znamená koherentní, ale netuším jak ho zrealizovat, nevyčetl jsem to na netu, nebo jsem to nepochopil
2. Vysvětlete princip ohybového jevu. Jaká je podmínka minima intenzity záření po průchodu
štěrbinou?- tohle mám. podmínku mám takovou: I(alpha)/I(0) = (sin beta(min))/beta(min) = 0
4. Jak se mění intenzita záření po průchodu štěrbinou v závislosti na úhlu šíření? - tady si nejsem jistý, vycházím ze vztahu I(alpha)=I(0)*((sin beta)/beta)^2, z tohohle vztahu vyplývá, že čím větší úhel šíření, tím menší intenzita, ale nejsem si jistý.
5. Jak snímáme difraktogram? - tady moc nerozumím otázce, jestli třeba nemyslí jako co bude na x a co na y ose v grafu?
6. Popište iterační a srovnávací metodu stanovení šířky štěrbiny. - taky netuším.
==================================
Kdyby někdo něco věděl a mohl by mi pomoci, byl bych mu vděčný. :)
Předem děkuji za jakékoliv odpovědi, přeji hezký zbytek dne.

• (téma jako vyřešené označil(a) NeuRotiCk)

#2 12. 02. 2019 15:08

edison
Reputace:   30 

Re: Fyzika - ohyb elektromagnetického záření na štěrbině

1. laser, vysílačka?

5. pohyblivým detektorem, fotografickou deskou, ...

#3 12. 02. 2019 17:05

NeuRotiCk
Reputace:   

Re: Fyzika - ohyb elektromagnetického záření na štěrbině

Aha, takhle, já v tom hledal zase něco složitého. Jinak vím, že koherentní světlo se dá provést laserem, tím tu úlohu měřím, nedošlo mi to vůbec.
Děkuju.

• Hlavní strana
  • » Fyzika
  • » Fyzika - ohyb elektromagnetického záření na štěrbině (TOTO TÉMA JE VYŘEŠENÉ)

Zápatí