Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
🔒 23. 3. 2019 Přešli jsme na HTTPS. Prosíme o kontrolu funkčnosti fóra.
!! 17.06.2018 (Jel.) Khanova škola zve nadšence ke spolupráci na překladech návodů pro učitele a rodiče.
! 04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
17.01.2016 (Jel.) Rok 2016 s novými a novějšími krystaly od kolegy Pavla!
17.01.2016 (Jel.) Nabídka knih z oborů matematiky, fyziky, chemie
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 12. 03. 2019 20:25

Lyraina
Zelenáč
Reputace:   

Výpočet pH u smíseného roztoku

Dobrý den,
mám tento příklad:

293. Roztok, který vznikne smísením stejných hmotnostních množství 1%ního roztoku NaOH (Mr = 40) a 1%ního vodného roztoku HNO3 (Mr= 63) bude:
a) reagovat kysele
b) reagovat zásaditě
c) reagovat neutrálně
d) zakalen, neboť se vyloučí nerozpustný NaNO3

Nechápu na co mi má napovědět to, že jsou roztoky 1% a že je stejné hmotnostní množství. Původně jsem myslela, že to znamená, že je u obou stejný počet molů, ale to by proběhla neutralizace a roztok by měl být neutrální, ale správná odpověď má být b), že bude reagovat zásaditě.

Jakým způsobem bych to měla počítat?

Díky

• (téma jako vyřešené označil(a) Lyraina)

#2 12. 03. 2019 20:32

Kenniicek
Reputace:   11 

Re: Výpočet pH u smíseného roztoku

Zostav rovnicu, prepocitaj hmotnostne % na latkove mnozstvo a zistis, ze hydroxid je v prebytku a preto to bude reagovat zasadite.

#3 12. 03. 2019 20:35

Lyraina
Zelenáč
Reputace:   

Mohl byste mi tu rovnici prosím napsat? Nevím, jak tam postupovat s tím, že je stejné hmotnostní množství, to znamená, že je libovolné?

#4 12. 03. 2019 20:40

Kenniicek

Klasicka neutralizacia: NaOH + HNO3 --> NaNO3 + H2O

Ano, je to jedno kolko toho je, hlavne je, ze toho je rovnako vela a ma to rovnake hm. %

#5 12. 03. 2019 20:51

Lyraina
Zelenáč
Reputace:   

Pardon, špatně jsem se vyjádřila, nemyslela jsem rovnici děje, tu znám, ale rovnici při sestavení výpočtu.

Když mám 1% , tak to je jako bych měla w=1/100 u obou. Abych mohla převést na m=n*Mr, tak potřebuju znát aspoň tu hmotnost a za tu tedy, pokud to správně chápu můžu dosadit jedničku, takže u NaOH –> n=1/40=0,025 a u HNO3–> n=1/63=0,016.

Takže protože mám více molů NaOH, tak to znamená, že mám v přebytku zásadu, takže roztok bude zásaditý, chápu to správně?

Děkuji za trpělivost.

#6 13. 03. 2019 09:01

Bedlasky

↑ Lyraina:

Zdravím

Lyraina napsal(a):

Abych mohla převést na m=n*Mr, tak potřebuju znát aspoň tu hmotnost a za tu tedy, pokud to správně chápu můžu dosadit jedničku.

Ano, třeba, ale prakticky vzato je jedno, co dosadíte za hmotnost - stačí, aby byly obě stejné :).

Lyraina napsal(a):

Takže protože mám více molů NaOH, tak to znamená, že mám v přebytku zásadu, takže roztok bude zásaditý, chápu to správně?

Ano, chápete to správně :).

#7 13. 03. 2019 09:10

Lyraina
Zelenáč
Reputace:   

Děkuji.

Zápatí