Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
!! 17.06.2018 (Jel.) Khanova škola zve nadšence ke spolupráci na překladech návodů pro učitele a rodiče.
! 04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
17.01.2016 (Jel.) Rok 2016 s novými a novějšími krystaly od kolegy Pavla!
17.01.2016 (Jel.) Nabídka knih z oborů matematiky, fyziky, chemie
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 05. 04. 2019 15:41

Kulas
Zelenáč
Škola: VUT Brno
Pozice: student
Reputace:   

Aplikace systému diferenciálních rovnic

Zdravím, dostal jsem za úkol naprogramovat řešič systému dvou diferenciálních rovnic prvního řádu. S programováním samotným si snad nějak poradím, ale problém je, že systém si mám najít sám a musí reálně něco vyjadřovat, zkrátka musí mít nějakou fyzikální/matematickou/jinou aplikaci např. popisovat systém kořist/dravec (přibude kořisti, dravcům se dařit a naopak). A s hledáním takového systému jsem docela v koncích, většina systému s nějakým např. zajímavým fyzikálním uplatněním jsou 2. nebo vyššího řádu. Takže kdyby někdo věděl o systému dvou diferenciálních rovnic 1. řádu, který má nějakou praktickou aplikaci (a není to systém kořist/dravec), byl bych moc vděčný, kdyby se s ním podělil.
Předem děkuji :)

#2 05. 04. 2019 16:36

MichalAld
Moderátor
Reputace:   72 

Re: Aplikace systému diferenciálních rovnic

Možná bys mohl využít toho, že diferenciální rovnici 2. řádu lze vždy převést na systém dvou diferenciálních rovnic prvního řádu. Je to jen formální úprava.

Zápatí