Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
!! 17.06.2018 (Jel.) Khanova škola zve nadšence ke spolupráci na překladech návodů pro učitele a rodiče.
! 04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
17.01.2016 (Jel.) Rok 2016 s novými a novějšími krystaly od kolegy Pavla!
17.01.2016 (Jel.) Nabídka knih z oborů matematiky, fyziky, chemie
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

• Hlavní strana
  • » Fyzika
  • » Práce třecích sil, změna kinetické a potenciální energie (TOTO TÉMA JE VYŘEŠENÉ)

#1 19. 05. 2019 16:12

Margherita
Zelenáč
Reputace:   

Práce třecích sil, změna kinetické a potenciální energie

Dobrý den, prosím o pomoc s tímto příkladem:

Těleso o hmotnosti 1 kg klouže po nakloněné rovině se sklonem 45°. Jeho poloha závisí na čase podle vztahu $x(t)=1,73t^{2}$, (m, s). a) Určete součinitel vlečného tření tělesa s povrchem, b) práci sil tření na dráze l=1m, c) změnu kinetické a potenciální energie tělesa na této dráze.

a) se mi povedlo dopočítat a hodnota součinitele vlečného tření je $\mu $=0,5.

b) jsem se snažila vypočítat pomocí vztahu $F_{T}=\mu \cdot F_{n}$, kdy $F_{n}$ je 6,9367 N, a vztahu pro práci $W=-F_{T}\cdot l$. To mi ale nevychází oproti výsledkům. (Práce má vyjít -3,77 J.)

c) se mi podařilo vypočítat potenciální energii, která mi vyšla -6,94 J, ale nějak se mi nedaří přijít na tu kinetickou.

Děkuji moc za každou radu.

• (téma jako vyřešené označil(a) Margherita)

#2 19. 05. 2019 17:09

Jj
Škola: VŠB, absolv. r. 1970
Pozice: Důchodce
Reputace:   544 

Re: Práce třecích sil, změna kinetické a potenciální energie

↑ Margherita:

Hezký den.

Práce třecích sil mi vychází (až na znaménko) stejně. Možná překlep ve výsledcích?

Řekl bych, že podle zákona o zachování energie:

- nahoře:    $E_k=0, \quad E_p=6.94 \,J$
- dole:    $E_k=6.94 \,J - 3.47\,J = 3.47\,J, \quad E_p=0$.
               (-3.47 J = W = práce třecí síly)

Pokud se tedy nemýlím.

#3 30. 06. 2019 12:56

Margherita
Zelenáč
Reputace:   

Re: Práce třecích sil, změna kinetické a potenciální energie

↑ Jj:
Dobrý den, omlouvám se za dlouhou odmlku.

Dle výsledků ve sbírce by měla vyjít změna kinetické energie $\Delta E_{k}=5,99 J$. Netuším, jak na to přišli. Když jsem se k příkladu vrátila, vyšlo mi to stejně jako Vám. No nic, napíšu tam tohle a uvidí se. Každopádně děkuji za pomoc. :)

• Hlavní strana
  • » Fyzika
  • » Práce třecích sil, změna kinetické a potenciální energie (TOTO TÉMA JE VYŘEŠENÉ)

Zápatí