Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
!! 17.06.2018 (Jel.) Khanova škola zve nadšence ke spolupráci na překladech návodů pro učitele a rodiče.
! 04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
17.01.2016 (Jel.) Rok 2016 s novými a novějšími krystaly od kolegy Pavla!
17.01.2016 (Jel.) Nabídka knih z oborů matematiky, fyziky, chemie
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 07. 07. 2019 18:32

Matytus
Příspěvky: 287
Pozice: žák
Reputace:   
 

Intenzita elektrického pole

Dobrý den,
mohu poprosit o obecnou radu při řešení tohoto typu příkladů? ve vzdalenosti $d=20 \text{cm}$, jsou umístěny dva bodové náboje o velikosti $Q_{1}=8\cdot 10^{-6} \text{C}$ a $Q_{2}=5\cdot 10^{-6} \text{C}$. V jakém bodě na jejich spojnici je intenzita elektrického pole nulová?
Je mi jasné, že intenzity v tomto bodě musí mít stejnou velikost a opačný směr. Ovšem nikdy pořádně nevím, jak si správně nakreslit obrázek,a bych určil zda je bod mezi náboji nebo třeba blíže menšímu náboji či tak. Budu vděčný za každou pomoc.

Offline

 

#2 07. 07. 2019 20:01 — Editoval Ferdish (07. 07. 2019 20:02)

Ferdish
Příspěvky: 1727
Škola: PF UPJŠ, ÚEF SAV
Pozice: postdok
Reputace:   50 
 

Re: Intenzita elektrického pole

Na intenzitu elektrického poľa môžeme podľa definície vnímať ako elektrickú sila pôsobiacu na (kladný) jednotkový elektrický náboj. Analogicky tak intenzita gravitačného poľa je gravitačná sila pôsobiaca na hmotný bod s jednotkovou hmotnosťou.

Správny bod teda možno určiť tak, že do testovaného bodu na spojnici si umiestniš kladný jednotkový (Q=1 C) testovací náboj. Následne vypočítaš a porovnáš veľkosti jednotlivých síl pôsobiacich na tento náboj od ostatných nábojov.

Pri určovaní silového pôsobenia treba zohľadniť aj polaritu nábojov, ktoré máš v zadaní. Tvoj prípad je relatívne jednoduchý - 2 náboje rovnakej polarity - takže oba budú na kladný testovací náboj pôsobiť odpudivou silou.

Aby bola intenzita výsledného poľa rovná nule, musí byť rovná nule aj výsledná sila pôsobiaca na tento náboj. Z toho plynie, že testovací náboj treba umiestniť na spojnicu medzi zadané náboje.

A to či si ten údajný nulový bod zakreslíš bližšie k jednému alebo k druhému náboju, je v prípade náčrtu jedno. Preto sa to aj volá náčrt - sĺúži na objasnenie predstavy, ale nemusí sa úplne na 100% zhodovať s reálnou situáciou, získanou neskôr na základe výpočtu. To najdôležitejšie je vedieť si v náčrte správne popísať a označiť všetko, čo sa popísať a označiť dá, a s ním správne pracovať pri výpočte.

Je to ako pri konštrukčných úlohách s trojuholníkmi: takmer všetci žiaci a študenti si robia náčrty v podobe rôznostranného trojuholníka, ale nikde nie je napísané, že na základe daných údajov musia zostrojiť práve rôznostranný trojuholník.
Môže sa reálne jednať o trojuholník rovnostranný, rovnoramenný, tupouhlý či pravouhlý. Pár bystrých dokáže čisto zo zadania predpokladať daný typ trojuholníka, no väčšina to zistí až počas jeho konštrukcie :-)

Offline

 

#3 08. 07. 2019 13:30

KennyMcCormick
Příspěvky: 1616
Reputace:   48 
 

Re: Intenzita elektrického pole

Na intenzitu elektrického poľa môžeme podľa definície vnímať ako elektrickú sila pôsobiacu na (kladný) jednotkový elektrický náboj.

Nebo ještě obecněji, sílu působící na kladný testovací náboj zanedbatelné velikosti vydělenou nábojem. 🙂


Even if you take the best course of action, the universe is still allowed to say "So what?" and kill you.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson