Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
!! 17.06.2018 (Jel.) Khanova škola zve nadšence ke spolupráci na překladech návodů pro učitele a rodiče.
! 04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
17.01.2016 (Jel.) Rok 2016 s novými a novějšími krystaly od kolegy Pavla!
17.01.2016 (Jel.) Nabídka knih z oborů matematiky, fyziky, chemie
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 22. 07. 2019 14:32

BenJa
Zelenáč
Škola: Gymnázium Sokolov
Pozice: student
Reputace:   

Kovergence funkční řady

Ahoj,

začal jsem se studiem řad podle skript ČVUT, ve kterých jsem se dostal k funkčím řadám. Bohužel jsem nepochopil rozdíl mezi bodovou a stejnoměrnou konvergencí, není tomu věnováno moc prostoru ve skriptech a po hledání na internetu jsem také nenašel nic co by mi pořádně objasnilo rozdíl. Nechápu třeba proč řada x^n stejnoměrně nekoverguje na intervalu <0;1> k limitní funkci y=0, ale bodově ano, prostě v čem je ten rozdíl díky kterému to tak je... prosím a předem děkuji za veškeré odpovědi na toto téma, kdyby jste mi někdo doporučil zdroj na kterém je to dobře vysvětlené, byl bych rád.

#2 22. 07. 2019 15:22 — Editoval vlado_bb (22. 07. 2019 16:25)

vlado_bb
Moderátor
Škola:
Reputace:   104 

Re: Kovergence funkční řady

↑ BenJa: Ide o konvergencie roznych postupnosti v roznych priestoroch s roznymi metrikami. Bodova konvergencia je konnvergencia postupnosti $\{f_n(x)\}_{n=1}^{\infty}$ v realnych cislach s obvyklou (euklidovskou) metrikou. Rovnomerna konvergencia je konvergencia postupnosti $\{f_n\}_{n=1}^{\infty}$ v priestore ohranicenych funkcii na prislusnej mnozine so supremovou metrikou. Staci takto?

Mimochodom, to, co pises vo svojom prispevku, nie je pravda. Postupnost $f_n(x)=x^n$ nekonverguje na $[0, 1]$ bodovo k funkcii $f(x)=0$, ale k funkcii $f(x)=0$ pre $x \in [0,1), f(1)=1$. To je predpokladam jasne z vlastnosti postupnosti $\{x^n\}_{n=1}^{\infty}$ pre $0 \le x <1$ a postupnosti $\{1\}_{n=1}^{\infty}$.

#3 23. 07. 2019 00:02

BenJa
Zelenáč
Škola: Gymnázium Sokolov
Pozice: student
Reputace:   

↑ vlado_bb:
Děkuji za odpověď, ale bohužel o metrikách nic nevím... zkoušel jsem si o tom něco najít, ale myslím si že by mě to stálo dost času než bych to pochopil. Není nějaký jednodušší způsob jak si představit rozdíl mezi stejnoměrnou a bodovou konvergencí? Omlouvám se za chybu v původním příspěvku, jsem z těch konvergencí nějak zmatený :D

#4 23. 07. 2019 00:45

Jj
Škola: VŠB, absolv. r. 1970
Pozice: Důchodce
Reputace:   537 

↑ BenJa:

Hezký den.

Zkuste si prohlédnout animace:

Odkaz

Pokud se tedy nemýlím.

#5 23. 07. 2019 08:19 — Editoval jarrro (23. 07. 2019 08:19)

jarrro
Škola: UMB BB Matematická analýza
Reputace:   283 
Web

Keď má postupnosť funkcií iba bodovú limitu tak to $n_0{\(x\)}$ ktoré ku každému epsilon existuje ako hranica od ktorej už postupnosť leží v okolí môže byť iné pre x=0.2 a iné pre x=0.20001 zatiaľ čo v prípade konvergencie rovnomernej je jedno aké je x. V takom prípade je $n_0$ závislé len na $\varepsilon$

MATH IS THE BEST!!!

#6 23. 07. 2019 08:28

vlado_bb
Moderátor
Škola:
Reputace:   104 

Animacie, na ktore odkazuje ↑ Jj:, aj epsilon - delta uvahy v prispevku ↑ jarrro: su urcite cenne, ale skutocne pochopenie spociva v tom, ze ide v oboch pripadoch o tu istu konvegenciu, ale v inych priestoroch. Zda sa mi pomerne zvlastne snazit sa o pochopenie bodovej a rovnomernej konvergencie a sucasne sa branit pojmu metriky. Je to nieco podobne akko keby som chcel aby mi vysvetlili, co su to prvocisla, ale pokial mozno bez pojmu delitelnost.

Zápatí