Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
!! 17.06.2018 (Jel.) Khanova škola zve nadšence ke spolupráci na překladech návodů pro učitele a rodiče.
! 04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
17.01.2016 (Jel.) Rok 2016 s novými a novějšími krystaly od kolegy Pavla!
17.01.2016 (Jel.) Nabídka knih z oborů matematiky, fyziky, chemie
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 31. 07. 2019 16:21

<h1>dydy</h1>
Reputace:   

optimální velikost clony -difrakce vs rozmazání

Viděl jsem příklad s dírkovou komorou, kde je vysvětleno, že malý otvor způsobí difrakci a velký otvor  způsobí rozmazání.

Existuje optimum, kdy je obrázek nejvíce zaostřen:
příklad. pro f=100 [mm] (f by asi mělo znamenat vzdálenost otvoru od plátna) a
λ=500 [nm] je optimální průměr dírky d= 0,32 [mm].

Jak se k výsledku došlo? Mě napadá jen  srovnat velikost airyho disku  daného difrakcí (y=lambda * N=lambda * f / d) a velikostí clony (protože při vzdálenosti nekonečno se promítne ve stejné velikosti na plátno), optimum je kdy se rovnají, hledám tedy kdy se oba poloměry rovnají
tedy
$$$\lambda {f\over d}= d \newline
\sqrt{\lambda f}=d
$$$
Jenže mi vychází  $\sqrt{0,5 \cdot  100 000}=223 \mu m$
Je tam nějaký multiplikátor ? (protože to optimum, že se průměr otvoru se rovná airy ho disku jsem dal od boku). Například když se srovnávají 2 airyho disky, tak *0.84 a nižší vzdálenosti je mezi nimi plošina= nerozlišitelné, při 1.0 je asi MTF 20%, při 1.22 je MTF 50%

Nebo tam hraje roli vzdálenost předmětu (v tom případě by paprsky nebyly rovnoběžné a dírka by ho mírně zvětšila)?

Zápatí