Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
!! 17.06.2018 (Jel.) Khanova škola zve nadšence ke spolupráci na překladech návodů pro učitele a rodiče.
! 04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
17.01.2016 (Jel.) Rok 2016 s novými a novějšími krystaly od kolegy Pavla!
17.01.2016 (Jel.) Nabídka knih z oborů matematiky, fyziky, chemie
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 24. 08. 2019 00:14

Lawrence
Zelenáč
Pozice: student
Reputace:   

Torricelliho pokus

Zdravím,
možná to bude blbá otázka, ale nedá mi to spát. Trochu jsem myšlenkově experimentoval s Torricelliho pokusem a nemůžu přijít na to, proč ten tlak tak hezky vyšel na 76 cm rtuti a nezávisí na průměru trubice a nádoby. V čem je to jiné oproti spojeným nádobám a využití hydrauliky, pokud si představím menší píst se silou způsobenými tíhou rtuti v trubici a větší píst se silou způsobenou atmosferickým tlakem? Díky za odpovědi.

#2 24. 08. 2019 00:32

edison
Reputace:   34 

Re: Torricelliho pokus

"hezky vyšel na 76 cm rtuti" - to je čistě kombinace vlastností zemské atmosféry, hustoty rtuti a volby jednotek.

Jedná se vlastně také o spojené nádoby. Ale na jedné straně je rtuť, na druhé vzduch.

#3 24. 08. 2019 00:45

Ferdish
Škola: PF UPJŠ, ÚEF SAV
Pozice: postdok
Reputace:   46 

Všetko je to o rovnosti medzi atmosférickým tlakom vzduchu a hydrostatickým tlakom vyvolaným hmotnosťou ortuťového stĺpca.

Hydrostatický tlak závisí len od hustoty kvapaliny (ortuti) a výšky stĺpca, hodnota tiažového zrýchlenia sa nemení (ak teda neberiem do úvahy odlišnosti v geografickej šírke a nadmorskej výške).

Keď si následne vydelíš hodnotu štandardného atmosférického tlaku (101 300 kPa) hodnotou tiažového zrýchlenia (pre zjednodušenie zoberieme hodnotu tzv. normálneho zrýchlenia 9,80665 m/s^2) a hustotou ortuti (13 534 kg/m^3 za štandardných podmienok), dostaneš po zaokrúhlení hodnotu 0,7632 m - čo je až na malú odchýlku tých tvojich záhadných 76 cm :-).

#4 24. 08. 2019 01:00

Lawrence
Zelenáč
Pozice: student
Reputace:   

Už mi to došlo...Bral jsem vzduch a rtuť jako silové působení, ale on je to vlastně tlak, takže už počítá s rozvržením na plochu. Achjo, už bych měl jít spát, stydim se za sebe. :D Každopádně díky za odpovědi. :)

Zápatí