Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
!! 17.06.2018 (Jel.) Khanova škola zve nadšence ke spolupráci na překladech návodů pro učitele a rodiče.
! 04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
17.01.2016 (Jel.) Rok 2016 s novými a novějšími krystaly od kolegy Pavla!
17.01.2016 (Jel.) Nabídka knih z oborů matematiky, fyziky, chemie
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 21. 02. 2008 00:23

Lukee
Administrátor
Místo: Opava
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web

Typografie v matematice

Pokračování z jiného tématu.

jelena napsal(a):

to bych chtela videt - :-)) na psacim stroji nebo textovymi editory (rozumej WORD a to jeste bez pouziti symbolu, nebot se nemusi zobrazit) - odkaz na Ceskou normu jsem davala tady - http://matematika.havrlant.net/forum/vi … php?id=522 
Jeste jsem zahledla ceskou normu na upravu vedeckych praci, ale kde jsem ji zahledla, to uz netusim - zitra na to kouknu :-)  Dalsi debatu o umisteni tecky presunte, prosim nekam jinam, tady je zbytecna.

Ted udelim vychovnou poznamku:

pani ucitelka a pritelkyne maji vzdy pravdu a je zcela nekonstruktivni se hadat jak s jednou, tak s druhou, neuspejete :-)

A byl vubec doresen dotaz ohledne komplexnich cisel? Myslim, ze 3. priklad kolegovi neni zcela jasny, ale poprosila bych kolegu paolo o upresneni, co konkretne - nebot postup uz napsal Marian.

Hezky vecer :-)

Asi bych si zvolil takový editor, který by mi to umožnil zapsat; nepsal bych matematický dokument na psacím stroji :-). Word jsem neviděl už hodně dlouho, ale i tam by to jít mělo, akorát musím použít font, který ten znak má. Nejsem si jistý, jak to tam přesně probíhá, je možné, že když daný font tu tečku nemá, Word ji tam vloží z jiného fontu.

Obecně lze středová tečka zapsat jako alt+0183 „·“. V HTML třeba jako entita ·. Případně ještě můžeme použít znak krát „ד: alt+0215 a entitou jako ×. Nevím jak moc je správný, od té doby, co jsem našel v entitách středovou tečku, už používám jen ji. Ale na mém webu jsou k vidění nejrůznější obměny pro násobící znak…

Děkuji za ten odkaz na normu, předtím jsem ji přehlédl. Je docela vtipná – mají tam docela dost typografických chyb :-). Ale určitě si ji přečtu, vypadá to na hezký zdroj informací.

Ještě přímo k té tečce – psal bych ji uprostřed už proto, že ostatní značky jsou uprostřed (plus, minus, děleno, rovná se) a taky proto, že v anglických zemích slouží tečka jako desetinný oddělovač, takže by se to snadno mohlo splést (ačkoliv pokud to má sloužit jako znak násobení, měl by být oddělen z obou stran mezerami).

2+2=4

• (téma jako nevyřešené označil(a) jelena)

#2 21. 02. 2008 08:54

jelena
Jelena
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   90 

Re: Typografie v matematice

↑ Lukee:

Moje poznamka se vztahovala k moznemu podkladu pro konstruktivni debatu s pritelkyni - ale i kdybys odcitoval radu norem ke psani, tak bys stejne neuspel :-)

Nevim, jak to chodi v kruzich matematickych, ale je dosti oblasti, kde se odvolava na formalni upravu textu dle CSN, podle techto norem se uci v ruznych kurzech psani, na sposte mist dostanete pokyn, ze text ma byt v urcitem fontu a ve WORDu, no bohuzel, je to treba tak :

http://knihovny.cvut.cz/vychova/vychova … normy.html   

Abych byla dusledna, ceske normy nemaji zavazny chrakter, pouze doporucujici, ale pokud se uvedou do nejake smlouvy nebo zavazneho pokynu (treba prave na zpracovani textu), tak dostavaji punc zavaznosti.

#3 21. 02. 2008 11:24 — Editoval Marian (21. 02. 2008 11:58)

Marian
Místo: Mosty u Jablunkova
Škola: OU
Pozice: OA, VSB-TUO
Reputace:   66 

↑ jelena: Mozna ma smysl se ale zabyvat tim, proc by neuspel.

↑↑ Lukee: Rozdil v HTML by mel byt vertikalni poloha. V TeXu drobnosti nevim, ale sazim to takto

spojovnik         

-,

pomlcka           
--,

dlouha pomlcka 
---,

minus               
$-$.

Minus mi v TeXu pripada trochu delsi nez pomlcka a malinko tucnejsi. Vertikalni poloha ale zase naopak souhlasi. Navic tady na foru se to neda tak moc dobre zapsat. Musite skusit u sebe na PC v TeXu. Vysledek jiny, nez bych potreboval na tomto foru...

$ -\,\, --\,\, ---. $

Nejake informace jsem videl treba zde, kde kopirovani dava v tomto foru vysledek - + − – (tedy bez vertikalniho rozliseni).

Dalsi v celku zajimave informace jsem cetl zde.

#4 21. 02. 2008 13:48

Lukee
Administrátor
Škola: UPOL, Informatika
Pozice: Roznašeč reklamních bannerů
Web

↑ Marian: Co já vím, tak:

- spojovník je kratší a tlustší.
– půlčtverčíková pomlčka je štíhlejší a delší.
— čtverčíková pomlčka by měla být jen dvakrát delší.
− minus má trochu jinou vertikální polohu; mělo by být ve stejné výšce, jako vodorovná čárka ve znaménku plus +−. Nevím jak je na tom s délkou oproti pomlčkám.

To jsou obecné zásady, ale mohou se vždy lišit v konkrétním fontu a taky ta znaménka budou mít jiné vlastnosti v různých velikostech a řezech.

↑ jelena: Aha, takhle. Bylo to zábavné. Tvrdil jsem, že znak násobení musí být podle typografických pravidel uprostřed, ale pak jsem otevřel asi tři učebnice matematiky (Poláka, třeba) a tam byla normální tečka :-). Pak jsem si myslím vzal na pomoc nějaká naše VŠ skripta sázená v TeXu a tam už to bylo jak jsem potřeboval…

Mimochodem jsem se nedávno dočetl, že „jo, přečetl jsem si ta skripta“ je špatně, protože první pád jednotného čísla je „skriptum“. Tedy „jo, přečetl jsem si to skriptum“. Přišlo mi to docela zajímavé, nikdo takhle nemluví.

2+2=4

#5 15. 07. 2014 19:46

jelena
Jelena
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   90 

:-) nemohu se radostně nepodělit - došla mi dnes pravě vydaná nová ČSN 016910 a tečku jako násobení mají ve středu řádky (uprostřed).

nechtěla jsem rušit v Připomínkách a nehoří, proto v PM máš, prosím, připomenutí k doplnění FYKOSu na hlavní stránku a jak jsem četla hlavní stránku, tak:

web zaměřený pro děti, žáky

kategorií, které naleznete v levém menu.

pro všechny různé třídy,

Proč to máte tak stejnostylově?:-)

Zápatí