Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
🔒 23. 3. 2019 Přešli jsme na HTTPS. Prosíme o kontrolu funkčnosti fóra.
!! 17.06.2018 (Jel.) Khanova škola zve nadšence ke spolupráci na překladech návodů pro učitele a rodiče.
! 04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
17.01.2016 (Jel.) Rok 2016 s novými a novějšími krystaly od kolegy Pavla!
17.01.2016 (Jel.) Nabídka knih z oborů matematiky, fyziky, chemie
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 10. 02. 2017 22:39 — Editoval Anonymystik (10. 02. 2017 22:44)

Anonymystik
Příspěvky: 533
Reputace:   45 
 

Zajímavé kanály na Youtube o matematických a fyzikálních věcech

Zdravím.
Už delší dobu se vzdělávám mimo jiné tak, že prolézám Youtube. Chtěl bych se s vámi podělit o některé skvělé kanály (většina je ale anglicky, bohužel), které se mi velice líbí a kde nacházím plno zajímavých věcí. Věda je koneckonců dosti živá věc a připadá mi občas zábavnější, když vám ji někdo vypráví, než když si o ní čtete. Pokud o podobných kanálech víte, určitě je sem připište. Seznam budu průběžně aktualizovat.

https://www.youtube.com/user/njwildberger ... kanál jednoho svérázného profesora matematiky z Austrálie Normana Wildbergera. Má zajímavé názory na logickou strukturu matematiky (tvrdí, že není uspokojivě vyřešén problém kontinua a že reálná čísla jsou "podfuk"). Pokouší se dělat matematiku od základů "podle sebe".

https://www.youtube.com/user/numberphile ... známý kanál pro všechny fanoušky matematiky, videa tam obvykle tvoří více autorů a často se zde vyskytuje prvek interview

https://www.youtube.com/results?search_query=mathloger ... velmi zajímavé věci z matematiky, tvoří je profesionální matematik

https://www.youtube.com/channel/UCHnyfM … -2MsSQLbXA ... Veritasium, skvělý kanál člověka, co se zabývá obecně vědou - někdy i sociologickými, psychologickými a filosofickými věcmi. Rozhodně však nezanedbává ani vědu. Mnohdy dělá experimenty nebo si povídá s lidmi.

https://www.youtube.com/channel/UC6nSFp … t-N3Rm3-HA ... VSauce, kanál v podobném stylu jako Veritasium. Jsou to dokonce spříznění youtubeři. VSauce mimochodem spolupracuje i s jedním s autorů televizní show Mythbusters (česky Bořiči mýtů).

https://www.youtube.com/channel/UCYO_ja … V4b17AJtAw ... krátké shoty, ve kterých se autor pokouší stručně objasnit nějaké fyzikální zajímavé jevy. Jsou to videa, kde se "ručně" kreslí obrázky pomáhající danou věc vysvětlit.

https://www.youtube.com/channel/UCUHW94 … UMVaZz4eDg ... stand-up maths je taková defacto spíš show, bývají tam zajímavé věci, ale nebral bych to jako studijní materiál

https://www.youtube.com/channel/UCJ0yBo … qeMXh9mkog ... Americká vědkyně tvoří velmi působivé vizuální animace a pokouší se vysvětlit nejrůznější věci převážně z fyziky, občas i z matematiky. Když nic jiného, tak už kvůli těm animacím doporučuju. Snaží se vyhýbat příliš mnoho vzorečkům, a vše spíš nějak intuitivně ilustrovat graficky, což se mi velice líbí.

https://www.youtube.com/channel/UCLfEwN … iWbWnVa0Pg ... český autor, absolvent matfyzu Marek Valášek tvoří videa v nichž se pokouší vysvětlovat převážně středoškolskou matematiku. Výborný studijní materiál pro kohokoliv, kdo bojuje se středoškolskou matematikou, něco nechápe, byl na něco nemocný, atd. Jeho hlavní kanál se jmenuje Mathematicator.

https://www.youtube.com/playlist?list=P … 25BB40E582 ... profesor z univerzity v Yale přednáší kurz fyziky na pomezí mezi střední a vysokou školou. U nás na matfyze se toho bralo mnohem víc, ale zase na střední jsme toho dělali o moc míň. Doporučuju nadaným středoškolákům jako přípravný materiál před VŠ. Je to vesměs počítání, bez experimentů.

https://www.youtube.com/channel/UCliSRi … gxI_QN_Fmw ... profesor Walter Lewin, původem z Holandska, přednáší na Americké univerzitě kurz fyziky. Co do matematické náročnosti je kurz na pomezí mezi střední a vysokou školou, ale obsahuje mnoho krásných experimentů a pan profesor je velice charismatický pán, který vás donutí mít fyziku rád. :-)

https://www.youtube.com/channel/UCNvCz5 … qPRLND4hhg ... Videa související s českým korespondenčím seminářem Fykos pro středoškoláky se zájmem o fyziku. Přednáší různí studenti matfyzu, organizující Fykos. Nejsou to profesionální přednášející, ale o fyziku mají všichni hluboký zájem.

https://www.youtube.com/user/ArtOfTheProblem/videos ... asi jediný kanál, který znám a souvisí s teoretickou informatikou (věci jako algoritmy, umělé inteligence, informační entropie, komprese dat, ...)

https://www.youtube.com/results?search_ … +decisions ... kanál věnovaný matematickým hlavolamům. Autor na začátku videa předloží hlavolam - vy si můžete video stopnout a pokusit se ho nezávisle vyřešit. Poté autor úlohu kompletně krok po kroku vyřeší. Obtížnost je velice variabilní, od ZŠ úloh až po některé těžké věci z VŠ.

https://www.youtube.com/channel/UCxfsOe … freload=10 ... český kanál věnovaný vědě, jsou to záznamy z reálných přednášek. Zejména doporučuji záznamy přednášek z "Filosofických problémů fyziky", které se konají každý čtvrtek večer u nás na maftyzu. Dále velmi doporučuji všechna videa od profesora Kulhánka - některá jsou pouze popularizační, jiná slouží jako multimediální doplněk k jeho skvělé učebnici "teoretická fyzika".

https://www.youtube.com/playlist?list=P … 956EE040CD ... mladší a elánem prodchnutý profesor přednáší o Fourierových řadách, transformacích, algoritmu FFT, aplikacích ve fyzice (difrakce na krystalech) a cokoliv související s Fourierovskou analýzou

https://www.youtube.com/user/khanacademy ... Khan academy asi zná každý, kdo se na Youtube trochu někdy vzdělával, ale pro úplnost to sem dám. Obsahuje skoro všechny školské předměty, takže je potřeba si tam vybrat, co zrovna potřebujete.

https://www.youtube.com/channel/UCYO_ja … V4b17AJtAw ... Profesionální matematik a grafik tvoří videa o věcech z VŠ, obvykle jsou jeho videa takové matematické delikatesy, které se jinde moc nedozvíte.


"Do you love your math more than me?"   "Of course not, dear - I love you much more."   "Then prove it!"   "OK... Let R be the set of all lovable objects..."

Offline

 

#2 11. 02. 2017 07:57

misaH
Příspěvky: 10640
 

Re: Zajímavé kanály na Youtube o matematických a fyzikálních věcech

Offline

 

#3 09. 04. 2017 17:34

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 29831
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   89 
 

Re: Zajímavé kanály na Youtube o matematických a fyzikálních věcech

Zdravím,

v upozorněních moderátorům je návrh zvýraznit toto téma, omlouvám se, zapomněla jsem napsat, že skoro po vzniku tématu odkaz byl přidán na MatWiki (odkazy v Ostatním), děkuji autorovi.

Offline

 

#4 19. 05. 2017 15:38

eduardsubert
Zelenáč
Příspěvky: 1
Škola: FJFI
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Zajímavé kanály na Youtube o matematických a fyzikálních věcech

Zdravím, rád bych přidal svůj kanál o matematice, fyzice a dalším: https://www.youtube.com/naUbrousek

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson