Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
!! 17.06.2018 (Jel.) Khanova škola zve nadšence ke spolupráci na překladech návodů pro učitele a rodiče.
! 04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
17.01.2016 (Jel.) Rok 2016 s novými a novějšími krystaly od kolegy Pavla!
17.01.2016 (Jel.) Nabídka knih z oborů matematiky, fyziky, chemie
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 23. 01. 2011 21:14

Nix.6
Zelenáč
Reputace:   

Mechanická práce,energie,hybnost

Zdravím, prosím vás mohli by jste mi poradit s pár příkladama?

1. Gumový míček o hmotnosti 80g pustíme z výšky 130 cm. Po odrazu od podložky vystoupí míček do výšky 112 cm. Určete, o kolik se při nárazu na podložku zvýšila vnitřní energie míčku a podložky.

2. Střela o hmotnosti 20g zasáhla strom a pronikla do hloubky 10 cm, Jak velkou rychlostí se pohybovala před zásahem, je-li průměrná odporová síla dřeva stromu 4kN?

3. Chlapci tlačí bednu o hmotnosti 100 kg po vodorovné podlaze. Na bednu působí stálá třecí síla o velikosti 160N. Určete součinitel tření mezi bednou a podlahou, Jak velké je zrychlení bedny, působí-li na ni chlapci vodorovnou silou o velikosti 300N, Zakreslete a popište všechny působící síly a sílu výslednou.

Děkuji předem...

• (téma jako vyřešené označil(a) zdenek1)

#2 23. 01. 2011 21:18

Peta8
Fyzikář
Reputace:   24 
Web

Re: Mechanická práce,energie,hybnost

Ahoj,

zamyslel/a ses na těmi příklady? Jsou totiž velmi jednoduché. Máš nějaký nástin řešení, nebo si chceš nechat jen vypočítat domácí úkol?

#3 23. 01. 2011 21:40 — Editoval Nix.6 (23. 01. 2011 21:45)

Nix.6
Zelenáč
Reputace:   

Domácí úkol to vážně není, počítám plno příkladů na zkoušku a na tyhle jsem opravdu nemohl přijít. Zkouším se nad nimi zamyslet už dlouho dobu, ale nemůžu na to přijít... v prvním přikladě jsem chtěl použít vzorec na kynetickou energii, jenomže nevím jestli stačí jenom odečíst od sebe výšky a vynásobit to s hmotností, nebo nevím jak získat rychlost, když mám zadanou výšku.
Ve druhém příkladě nevím z jakého vzorce mám vycházet.
A třetí příklad jsem počítal nasledujícím způsobem: součinitel tření mi vyšel 16 ale podle mě je to blbost, zrychlení by podle mě mělo být a=F/m a nakreslil jsem to způsobem dvě postavy bednu která se pohybuje po podlaze a na ní ty dvě osoby tlačí, nevím jestli tento způsob stačí...

#4 23. 01. 2011 21:53

zdenek1
Administrátor
Místo: Poděbrady
Reputace:   876 
Web

↑ Nix.6:
1. Proč kinetickou energii. Lepší (mnohem) je potenciální. A odčítáš energie, tj. kdybys to počítal s kinetickou, vypočítal bys první energii, pak druhou a teprve energie odečetl. Určitě nemůžeš odečítat rychlosti a pak násobit hmotností.

2. použiješ "kinetická energie = práce odporové síly"

3. 16 pro součinitel tření je skutečně blbost. Je to $\frac{160}{100g}$ za $g$ dosadíš hodnotu, kterou běžně používáte (pokud vím, někde počítají g=10 m/s^2, někde g=9,81 m/s^2)
Ano, $a=\frac Fm$, ale $F$ je celková síla, tj. ve tvém případě $300-160$

Pořádek je pro blbce, inteligent zvládá chaos!

#5 23. 01. 2011 21:53

Peta8
Fyzikář
Reputace:   24 
Web

1. Analogický příklad je zde http://www.nabla.cz/soubory/fyzika/jak- … -micek.pdf ty však znáš výšku, tak spočítaš energii a zjistíš, kolik se přeměnilo mechanické energie na teplo.

2. Kinetická energie se rovná práci, kterou střela vykoná při pronikání do dřeva.
Tedy 1/2mv^2 = Fd (d je hloubka průniku)

3. Třecí síla se vypočíta F = fN
N je normálová (přítlačná síla), tou je v tomto případě tíhová síla (mg)
F = fmg => f = F/mg = 160/100 *10 = 0,16

Tíhová síla se vyruší se sílou podlahy. Pokud chlapci tlačí silou 300 N a třecí je 160 N, tak velikost výslednice je 140 N. A podle 2. NEwtonova pohybového zákona platí a = F_v/m = 140/100 m * s^-2 = 1,4 m * s^-2

Zakreslení sil je v následujícím dokumentu (druhý obrázek na první stránce). Vysvětlení též.
http://www.nabla.cz/soubory/fyzika/druh … -zakon.pdf

#6 23. 01. 2011 21:56

Nix.6
Zelenáč
Reputace:   

Děkuju moc za pomoc :)

Zápatí