Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
!! 17.06.2018 (Jel.) Khanova škola zve nadšence ke spolupráci na překladech návodů pro učitele a rodiče.
! 04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
17.01.2016 (Jel.) Rok 2016 s novými a novějšími krystaly od kolegy Pavla!
17.01.2016 (Jel.) Nabídka knih z oborů matematiky, fyziky, chemie
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

• Hlavní strana
  • » Fyzika
  • » Stredná kvadratická rýchlosť a tlak v kinetickej teórií plynov. (TOTO TÉMA JE VYŘEŠENÉ)

#1 28. 11. 2014 15:56

miso16211
Πυθαγόραc
Pozice: študent - tykáni
Reputace:   16 

Stredná kvadratická rýchlosť a tlak v kinetickej teórií plynov.

Zdravím,
mam tu jeden príklad, kde sme sa v škole morili s nim, a ani sme ho nedokončili, mňa napadol úplne jednoduchý nápad:
Zde je príklad: Stredna kvadratická rýchlosť molekúl je $1200 ms^{-1}$. Akým tlakom pôsobí tento plyn na steny nádoby, keď jeho hustota je $0,03 kg/m^3$ . Výsledok má vyjsť $1,44.10^6 Pa$.

Ja som to počítal podľa základnej definície : $p=\frac{1}{3}\cdot \frac{m\cdot n\cdot v_{k}^2}{l^3}$

kde m je hmotnosť 1 molekuly plynu, $l^3$ je objem plynu n je počet molekúl plynu.

Teda súčin $m\cdot n$ je hmotnosť celého plynu. Hustota je definovaná ako podiel celkovej hmotnosti ku celkovému objemu.

Hustota je teda zlomok $ \frac{m\cdot n}{l^3}$. Z toho môžeme vyjadriť tlak p ako : $p=\varrho \cdot \frac{v_{k}^2}{3}$ kde $\varrho$ je hustota. Mne vychádza výsledok $p=1,44.10^4 Pa$  neviem kde je chyba, či v zlom výpočte alebo princípu.Vďaka za diskusiu,

• (téma jako vyřešené označil(a) miso16211)

#2 30. 11. 2014 18:02

Brzls
Moderátor
Škola: MFF UK (15-..., Bc.)
Pozice: Student
Reputace:   66 

Re: Stredná kvadratická rýchlosť a tlak v kinetickej teórií plynov.

Cau
Podle mě to máš dobře

#3 01. 12. 2014 12:25

pietro
Reputace:   183 

Ahojte , tento vzťah $p=\varrho \cdot \frac{v_{k}^2}{3}$

nazvime ho Mišov vzťah, nám môže dobre slúžiť na meranie

rýchlosti molekúl, keď poznáme ich tlak a hustotu, čo sú celkom ľahko merateľné veličiny :-)

#4 02. 12. 2014 19:00

miso16211
Πυθαγόραc

↑ pietro: fakt nechapem ci naražas ze to mam zle, ci som zle pochopil priklad, ci co? Je to dobre?

#5 02. 12. 2014 20:42

pietro
Reputace:   183 

↑ miso16211: proste sa mi ten vzťah páči....preto lebo pomocou viditeľných veličín zmeriame neviditeľnú.

A v čom si si nie istý ?

Ja som používal pri overení pV=NkT , ro=mč*N/V , vq=sqrt( 3kT/mč) ..tri pravdy

z ktorých som dostal to isté ako Ty.

A pre prípadnú budúcu inšpiráciu si pozri možno aj vzťah pre P= U/3V

Odkaz

tiež podobná analógia.

A keby sme zmerali ešte aj teplotu ( tiež sa dá dobre) tak vieme zistiť aj hmotnosť častice = mč.

( To sú veci ktoré ma upútali , vážením, meraním zistiť niečo neviditeľné.)

#6 03. 12. 2014 21:44

miso16211
Πυθαγόραc

↑ pietro: chápu..., viac ma zarazilo to, že sme to počitali v škole nejak zložitejšie a zle, lebo sme tam zle dosadili vsetko, pomocou avogadrovej konštanty. Ja som vedel že je to zlé (akysí INŠTINKT), len proste vtedy som to nevedel tak riesit ako tu.

• Hlavní strana
  • » Fyzika
  • » Stredná kvadratická rýchlosť a tlak v kinetickej teórií plynov. (TOTO TÉMA JE VYŘEŠENÉ)

Zápatí