Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.
Nástěnka
Nejste přihlášen(a). Přihlásit
Stránky: 1
Dobrý den,
rád bych se zeptal, zda je možnost nějakým způsobem vyčíslit, od kolika procent výskytu se jev stává pravidlem?
Příklad:
Pracovník D. chodí do práce v 75% případu na 8:00. Ve 15% na 7:00 a v 10% na 9:00. Lze tedy tvrdit, že je pravidlem, že pracovník D. chodí do práce na 8:00? Případně v kolika % případů musí chodit na 8:00, abychom to mohli nazvat, že je to pravidlem?
Děkuji za odpovědi.
R.
Offline
↑ Romisator: Co rozumieme pod tym, ze nieco je pravidlom?
Offline
Řekl bych, že je to špatně. Např. v tomto případě pravidlo určuje zaměstnavatel a podle toho, zda přišel před, nebo po, přišel včas, nebo pozdě.
V exaktních vědách je to jiné. Jev je pravidlem, jestliže byl pozorován ve 100 % případů. První potvrzená výjimka pravidlo zlikviduje.
Offline
Jak psal Edison, správné přírodní zákony by měly platit vždycky. Jenže né vždycky jsme je schopni se 100% jistotou a přesností ověřit.
Takže si myslím, že ta nejistota, při které prohlašujeme tvrzení za platné (za pravidlo, za přírodní zákon) je odvozená z nejistoty, s jakou jsme schopní provádět ten experiment.
Nicméně pokud je nepřesnost našich měření velká (stejná nebo větší jako to, co chceme ověřit), je to celé špatně. Ale občas se to stává. A někdy se pak ukáže, že zjištěný výsledek byl jen chybou měření. Také se v podobných situacích používá formulace "experiment, který není v rozporu s teorií" - podle mě to přesně znamená, že chyba měření je tak velká, že takovýto experiment nelze použít jako potvrzení teorie, ale jen k tomu, že ji přímo nevyvrací.
Offline
Ahoj, možná by bylo možné zapojit statistiku. Stanovit nějakou hypotézu, že příchod v daných časech je náhodný s rovnoměrným rozdělením a pokusi tse tuto hypotézu potvrdit/vyvrátit na nějaké hladině významnosti.
Offline
Stránky: 1