Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
🔒 23. 3. 2019 Přešli jsme na HTTPS. Prosíme o kontrolu funkčnosti fóra.
!! 17.06.2018 (Jel.) Khanova škola zve nadšence ke spolupráci na překladech návodů pro učitele a rodiče.
! 04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
17.01.2016 (Jel.) Rok 2016 s novými a novějšími krystaly od kolegy Pavla!
17.01.2016 (Jel.) Nabídka knih z oborů matematiky, fyziky, chemie
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 21. 09. 2018 14:09

Natka159
Reputace:   

Uhličitan vápenatý

Ahoj, ve cviku jsem mela za ukol pripravit uhlicitan vápenatý - CACO3. Dělala jsem to tak, že do roztoku hydroxidu vápenatého jsem vpoušťela drive pripraveny co2. Po nasyceni roztoku jsem promyvacku s roztokem dala do vodni lazne a zahrivala cca 35-40 minut . Vlastne se to melo zahrivat 1-2 hodiny jen to bych ve cviceni nestihla. Pak promyvacka mela schladnout  a nasledne se roztok prefiltrovat pres büchmanovu nalevku. Bohužel po filtraci jsem nemela na filtracnim papiru zadne krystalky :( :( :( . Po nasledujici rade jsem filtrat mela chladit pod vodou jestli se krystaly nevytvori, ale bohuzel.....
Neví někdo proc se krystaly nevytvorily? Muze to souviset nejak s tim ze jsem je nezahrivala tak dlouho jak by se melo?
Diky

• (téma jako vyřešené označil(a) Natka159)

#2 21. 09. 2018 14:45

Jozka2
Reputace:   13 

Re: Uhličitan vápenatý

↑ Natka159:

Popisuješ zadání, ale podstatnější by bylo, co se během práce dělo. Tak několik klíčových otázek: Roztok Ca(OH)2 byl čirý? Pokud ano, nešlo rozhodně o 5% roztok, ale o 0,5% roztok. Během zavádění CO2 se původně čirý roztok kalil bílou sraženinou nebo, pokud šlo o suspenzi hydroxidu, se zpočátku nic nedělo a ke konci zavádění jsi viděla úbytek sraženiny?
Jak jsi poznala nasycení roztoku CO2? Při zahřívání na vodní lázni se roztok kalil?
Při postupu, který jsi popsala, se CaCO3 vyloučí jako bílá sraženina. Její krystalický charakter poznáš podle toho, že dobře sedimentuje. Každopádně to nebudou viditelné krystaly, pokud nepoužiješ větší zvětšení.
Tak zkus na tohle odpovědět a pak se pokusíme  výsledek vysvětlit.

#3 22. 09. 2018 19:15

Natka159
Reputace:   

↑ Jozka2:
Rozrok nebyl nakonec 5%, byl namichan z 0,32 g caoh2 a 200 ml vody.

Co2 byl vyvijen z nekolika kousku mramoru na ktery se kapalo 100 ml kys. Hcl zredene v pomeru 1:1. Co2 pak prechazel do promyvacky, kde byl nality roztok caoh2 a bublalo to, po " dobublani" se promyvacka dala do vodni lazne a zahrivala se.
Jak jsem ji mela filtrovat,tak jsem videla takove male bile kousicky latky ale na filtracnim papire nic nebylo.

#4 23. 09. 2018 08:16

Jozka2

↑ Natka159:
Řekl bych, že jsi to jednak zahřívala krátce a navíc při poměrně nízké teplotě. V analytice se vypuzení CO2 dělá krátkým povařením.  To vedle ke snížení výtěžnosti. Nepíšeš, jestli se roztok v promývačce kalil a nakolik intenzivně to v promývačce bublalo. Mohlo by docházet i ke ztrátám CO2?  Ty "bílé kousky" byl ten CaCO3. Mělo ho být asi 0,4g ale evidentně se nezadařilo.

#5 23. 09. 2018 21:20 Příspěvek uživatele Natka159 byl skryt uživatelem Natka159.

#6 23. 09. 2018 21:26

Natka159
Reputace:   

↑ Jozka2:
Ano, roztok se zakalil, bublalo to v pravidelnych intervalech, jen pak se bublani na chvili zastavilo, a plyn jakby zacal vracet kapalinu do delici nalevky, ale po nadzvednuti vika promyvacky opet zacali bublat

#7 24. 09. 2018 09:08

Jozka2

↑ Natka159:
Pokud to dobře chápu, zaváděla jsi CO2 dál a zákal se opět rozpustil. Pokud je to tak, převedla jsi nerozpustný CaCO3 na Ca(HCO3)2, který je dobře rozpustný. Ten existuje jen v rovnováze s rozpuštěným CO2, takže dostatečně dlouhým a dostatečně intenzivním zahříváním se koncentrace rozpuštěného CO2 sníží a vysráží se CaCO3. A tady byl patrně problém.

Zápatí