Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
!! 17.06.2018 (Jel.) Khanova škola zve nadšence ke spolupráci na překladech návodů pro učitele a rodiče.
! 04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
17.01.2016 (Jel.) Rok 2016 s novými a novějšími krystaly od kolegy Pavla!
17.01.2016 (Jel.) Nabídka knih z oborů matematiky, fyziky, chemie
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 27. 01. 2019 22:26

halasecekk
Zelenáč
Pozice: Student
Reputace:   

Energie světla s vlnovou délkou

Zdravím, mohl by mi prosím někdo vypočítat tento příklad?

“Vypočítej energii světla s vlnovou délkou 500 metrů.”

Moc děkuji předem za jakoukoli pomoc.

• (téma jako vyřešené označil(a) halasecekk)

#2 27. 01. 2019 22:38 — Editoval Ferdish (27. 01. 2019 22:38)

Ferdish
Škola: PF UPJŠ, ÚEF SAV
Pozice: postdok
Reputace:   45 

Re: Energie světla s vlnovou délkou

Tu sa príklady nepočítajú, to si si mohol prečítať v pravidlách, ktoré sa ti zobrazili počas registrácie na toto fórum.

Už si skúsil v Googli vyhľadať heslo "foton"?

#3 27. 01. 2019 22:50

halasecekk
Zelenáč
Reputace:   

No jak jsem viděl u spousty příspěvků, tak počítají. Viděl jsem teda při registraci, že se nepočítají jen příklady, které mají být v soutěžích, ale děkuji za nepříjemnou reakci. Přeju pěkný večer. ↑ Ferdish:

#4 27. 01. 2019 22:54

halasecekk
Zelenáč
Reputace:   

Tento příklad jsem se navíc snažil řešit, ale nemůžu na to přijít, jelikož mi fyzika nejde, takže žádné pravidlo určitě neporušuji, když potřebuji radu🙂 ↑ Ferdish:

#5 27. 01. 2019 22:58 — Editoval Ferdish (27. 01. 2019 23:02)

Ferdish

↑ halasecekk:
To že ti fyzika nejde, alebo že si o danej problematike nepočul, či si sa snažil o riešenie tohto príkladu samostatne, z tvojho pôvodného príspevku nie je patrné.

Proste si len prišiel a "na, tu máte príklad, dajte mi riešenie". Nič viac a nič menej. A nič na tom nezmení ani fakt, že si poprosil alebo že vopred ďakuješ za pomoc.

Daj do Googla vyhľadať heslo "foton", hneď na prvej strane budeš mať odkaz na Wikipediu. Tam je vzorec, do ktorého stačí len dosadiť...

#6 27. 01. 2019 23:03

halasecekk
Zelenáč
Reputace:   

1) Je to jeden příklad a 2) Není to dokonce ani domácí úkol🙂 na internetu hledám už 3 hodiny. Přesně jak říkáš - nevím vůbec, o co jde. Nevím, podle jakého vzorce počítat. To by bylo asi jediné, co bych potřeboval, pak bych to už snad nějak vyřešil. Nechápu, co má za smysl psát člověku, co nechápe fyziku, že je to triviální problém. Když se v tomto předmětu nevyznám, tak žádný problém není lehce vyřešitelný.
↑ Ferdish:

#7 27. 01. 2019 23:27

halasecekk
Zelenáč
Reputace:   

↑ Ferdish: Dobře děkuji za radu. Můžu se zeptat, zda-li je to ten první vzoreček začínající E=hf=...?

#8 27. 01. 2019 23:31

Ferdish

#9 27. 01. 2019 23:32

halasecekk
Zelenáč
Reputace:   

↑ halasecekk: A vzorec nemám nijak změnit? Je tam napsáno, že c je rychlost světla ve vakuu, ale já mám počítat energii světla?.

#10 27. 01. 2019 23:34

halasecekk
Zelenáč
Reputace:   

↑ Ferdish: Ještě poslední dotaz prosím, místo čeho to mám doplnit? Vážně se v tom vůbec nevyznám a potřebuji poradit..

#11 27. 01. 2019 23:42

MichalAld
Moderátor
Reputace:   67 

halasecekk napsal(a):

Vypočítej energii světla s vlnovou délkou 500 metrů.

To půjde spočítat velmi těžko hned z několika důvodů.

Jednak teda jsme tady všichni zvědaví na lidi, co nejsou sami ochotní nic dělat a ještě si tady otevírají pusu...

Jednak elektromagnetické vlny s vlnovou délkou 500 metrů dávno nejsou světlo, nýbrž rádiové vlny zvané "střední vlny" (a pro informaci, světlo jsou el. mag. vlny o vlnových délkách mezi 400 a 700 nm, tedy 1 000 000 000 krát kratší...

A jednak ze zadaných údajů nelze spočítat přenesenou energii, maximálně můžeš spočítat energii jednotlivých fotonů zmíněných elektromagnetických vln.

Z toho co už jsi napsal je celkem zřejmé, že netušíš, co to takový foton vůbec je....

Nicméně energie fotonu je $E = hf$

kde h je planckova konstanta a f je frekvence příslušné el. mag. vlny.

Je samozřejmě ještě potřeba spočítat frekvenci, když znáš vlnovou délku (a rychlost šíření el. mag. vln).

Zápatí