Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
🔒 23. 3. 2019 Přešli jsme na HTTPS. Prosíme o kontrolu funkčnosti fóra.
!! 17.06.2018 (Jel.) Khanova škola zve nadšence ke spolupráci na překladech návodů pro učitele a rodiče.
! 04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
17.01.2016 (Jel.) Rok 2016 s novými a novějšími krystaly od kolegy Pavla!
17.01.2016 (Jel.) Nabídka knih z oborů matematiky, fyziky, chemie
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 11. 02. 2019 12:34

dobes.pavel
Reputace:   

Statistika - 95% interval spolehlivost / 5% kvantil (excel)

Ahoj

V Excelu statisticky zpracovávám naměřená data 10 různých vzorků.
Mimo jiné také určuji 5% kvantil a 95% interval spolehlivost.

Pro 5% kvantil používám funkci NORM.INV, která pomocí spočtené průměrné hodnoty a výběrové směrodatné odchylky proloží data normálním rozdělením a z něj určí hodnotu 5% kvantilu.
Pro 95% interval spolehlivosti používám funkci CONFIDENCE.NORM, která rovněž pracuje s normálním rozdělením (zadaná výběrová směrodatná odchylka, počet naměřených hodnot a hladina významnosti 0,05), horní a dolní mez poté spočtu přičtením respektive odečtením výsledku ke střední hodnotě.

Z logiky věci by mi výplývalo, že dolní mez 95% intervalu spolehlivosti by měla být o něco menší než je hodnota 5% kvantilu (logicky bych předpokládal, že se dolní mez musí rovnat 2,5% kvantilu) - ono to tak ale podle excelu není!!!

Rád bych vysvětlení, proč tomu tak je, nebo kde dělám chybu.

Přikládám odkaz na excel pro ilustraci:
http://www.uschovna.cz/zasilka/JZZSTH56K3FRBF4C-M7P/

Díky za odpovědi

Pavel

#2 11. 02. 2019 12:56

Stýv
Vrchní cenzor
Reputace:   196 
Web

Re: Statistika - 95% interval spolehlivost / 5% kvantil (excel)

Uvědom si, pro co počítáš konfidenční interval.

#3 12. 02. 2019 13:38

dobes.pavel
Reputace:   

Už tomu asi rozumím.
Interval spolehlivost se počítá jen pro střední hodnotu.
95% Interval spolehlivost pro soubor všech hodnot je nejspíš třeba získat - dolní mez = 2,5% kvantil normálního rozdělení; horní mez = 97,5% kvantil - je to tak?

#4 12. 02. 2019 17:29

Stýv
Vrchní cenzor
Reputace:   196 
Web

Interval spolehlivosti se dá počítat pro jakejkoliv parametr. "Interval spolehlivost pro soubor všech hodnot" mi zní jako nesmysl. Podívej se, co přesně máš napsáno v zadání.

#5 13. 02. 2019 16:18

dobes.pavel
Reputace:   

Žádné zadání neexistuje - toto není školní příklad :-)

Vyhodnocuju výsledky destruktivních zkoušek pro zkušební ústav stavební. Ten interval spolehlivosti po mě ani nechtějí, dělám to navíc pro sebe, jelikož mě to zajímá a rád bych se něco přiučil.

Díky

#6 13. 02. 2019 22:22 — Editoval KennyMcCormick (14. 02. 2019 09:20)

KennyMcCormick
Reputace:   48 

95% oboustranný interval spolehlivosti je interval, pro jehož levou a pravou mez platí, že mají 95% pravděpodobnost, že budou uzavírat skutečnou hodnotu parametru.

Takže dolní mez intervalu bude výš než 2,5% kvantil, protože jsi získal více než jeden datový bod, z čehož plyne, že pravděpodobností rozdělení, které popisuje možný výskyt parametru, je užší* než pravděpodobností rozdělení, ze kterého pocházejí výsledky měření.

(Protože pravděpodobnostní rozdělení, z něhož pocházejí výsledky měření, zůstává pořád stejná, zatímco pravděpodobnostní rozdělení popisující výskyt parametru je s každým získaným měřením užší a užší* (protože získáváš stále vyšší a vyšší jistotu, kde ten parametr asi je).)

*zhruba řečeno

(Předpokládám, že používáš správné funkce v Excelu, což jsem nekontroloval...)

Even if you take the best course of action, the universe is still allowed to say "So what?" and kill you.

#7 19. 02. 2019 15:27

dobes.pavel
Reputace:   

díky za vysvětlení

Pro 95% interval spolehlivosti používám: CONFIDENCE.NORM - vrátí interval spolehlivosti pro střední hodnotu základního souboru pomocí normálního rozdělení

Pro 5% kvantil používám: NORM.INV - vrátí inverzní fuknci k distribuční funkci normálního kumulativního rozdělení pro zadanou střední hodnotu a směrodatnou odchylku

V podobném statistickém vyhodnocení jako mám já jsem našel ještě jeden parametr, který je pospán následovně:
"U - the uncertainty of the measurement is for a confidence level of 95% and uncertainty factor 2,26 (n=10 test in series)"

Dokáže někdo vysvětlit, co tím je myšleno za statistický parametr?

#8 21. 02. 2019 19:46

KennyMcCormick
Reputace:   48 

uncertainty factor 2,26 (n=10 test in series)

To se asi vztahuje k něčemu konkrétnímu, u čeho bylo $U$ vypočítané. Máš odkaz na to, kde jsi to četl?

Even if you take the best course of action, the universe is still allowed to say "So what?" and kill you.

Zápatí