Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
!! 17.06.2018 (Jel.) Khanova škola zve nadšence ke spolupráci na překladech návodů pro učitele a rodiče.
! 04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
17.01.2016 (Jel.) Rok 2016 s novými a novějšími krystaly od kolegy Pavla!
17.01.2016 (Jel.) Nabídka knih z oborů matematiky, fyziky, chemie
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 10. 06. 2019 17:00

Ezios9
Zelenáč
Škola: UHK
Pozice: student
Reputace:   

Nekonečná řada

Zdravím přátelé,
mám tu takový pro mě docela sympatický a zajímavý příklad, se kterým si bohužel zatím nevím rady. Jde o, že jsem úspěšně vyřešil úkoly B a E (spočítáním těchto obvodů a porovnáním). Poté jsem ale ztroskotal na zbývajících úkolech (A, C, D); konkrétně jsem nejprve zjistil, že se jedná o geometrickou řadu, abych náslědně nevěděl, jak vytvořit předpis!, abych mohl zjistit, jestli se ta posloupnost limitně blíží k nějakému číslu (vlastní limita, myslím), což je nutná podmínka pro počítání nekonečné řady, jestli se nepletu. To byla moje strategie, jak tento příklad vyřešit, ale vzhledem k tomu, že nemám předpis, nevím, jak počítat dál. Poradíte mi, prosím? Máte nějaké tipy, jak předpis vytvořit? Je postup alespoň teoreticky správný?

Zadání toho příkladu jsem neopisoval, ale raději jsem ho pouze uploadoval na stránky (což je doufám ok).
//forum.matematika.cz/upload3/img/2019-06/78760_1.PNG

#2 10. 06. 2019 17:57

Jj
Škola: VŠB, absolv. r. 1970
Pozice: Důchodce
Reputace:   544 

Re: Nekonečná řada

↑ Ezios9:

Hezký den.

K předpisu řady:

Všimněte si, že délka strany vepsaného čtverce = délce poloviny úhlopříčky základního čtverce.

Pokud se tedy nemýlím.

#3 16. 06. 2019 12:20

Ezios9
Zelenáč
Škola: UHK
Pozice: student
Reputace:   

Re: Nekonečná řada

↑ Jj:
Díky za radu, vyřešeno. (y)

Zápatí