Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
!! 17.06.2018 (Jel.) Khanova škola zve nadšence ke spolupráci na překladech návodů pro učitele a rodiče.
! 04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
17.01.2016 (Jel.) Rok 2016 s novými a novějšími krystaly od kolegy Pavla!
17.01.2016 (Jel.) Nabídka knih z oborů matematiky, fyziky, chemie
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 17. 07. 2019 21:08

david1234
Zelenáč
Reputace:   

Pravděpodobnost uhodnutí správné kombinace

Ahoj, mám tady něco co potřebuji potvrdit a pomoci:
Hra spočívá v tom, že před vámi je 10 tlačítek. Pro výhru musíte správně trefit 2 z nich, přičemž stačí zmáčknout jedno nesprávné tlačítko a prohrajete. Po zmáčknutí tlačítka toto zůstane nefunkční a nejde použít znovu.

Můj nápad byl pro první tlačítko pravděpodobnost 2/10 a pro druhé 1/9, což by znamenalo jejich vynásobením pravděpodobnost výhry 1/45.

Zárověn mi dává smysl spočítat si pravděpodobnost prohry. To bych měl 8/10 pro prohru na prvním máčknutí a (2/10)*(8/9) na druhém máčknutí. Sečteno by byla pravděpodobnost prohry 44/45 a pro výhru opět 1/45.

Jedná se o správnou úvahu a jen jsem sám sebe zmátl, nebo tam hrají role ještě možné kombinace?

#2 17. 07. 2019 23:28

Pomeranc
Pozice: student
Reputace:   

Re: Pravděpodobnost uhodnutí správné kombinace

↑ david1234:

Ahoj, vyšlo mi to stejně, ale počítala jsem to trošku jinak.

Brala jsem to tak, že  pravděpodobnost je počet správných možností / počet všech možností.
Počet správných možností je 1.
Počet všech možností jsem brala tak, že jsem vybrala 2 tlačítka z 10.

Ze začátku jsem přemýšlela o variaci bez opakování, ale pak jsem si lépe přečetla zadání a zjistila,
že správně je kombinace bez opakování.

Zápatí