Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
!! 17.06.2018 (Jel.) Khanova škola zve nadšence ke spolupráci na překladech návodů pro učitele a rodiče.
! 04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
17.01.2016 (Jel.) Rok 2016 s novými a novějšími krystaly od kolegy Pavla!
17.01.2016 (Jel.) Nabídka knih z oborů matematiky, fyziky, chemie
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 22. 08. 2019 10:59

phoinix
Zelenáč
Reputace:   

Studium matematiky

Dobrý den,

Jdu do 6. ročníku na osmiletém gymnáziu a teprve poslední dobou jsem se začala zajímat o matematiku s úmyslem ji studovat. Náš učitel vyučuje matimatiku tím stylem, že spousty základních témat zůstává neprobráno a já tak vím, že mám mezery i v elementárních matematickcýh poznatcích.

Chci se matematice věnovat a chtěla jsem se zeptat, zda má někdo doporučení na nějaké texty (knihy, učebnice, skripta...), ze kterých bych mohla samostatně studovat. Zatím mám učebnice z nakladatelství Prometheus.
Témata, která bych chtěla studovat na rozšíření a doplnění svých znalostí jsou od lineární algebry, funkce a jejich grafy po diferenciální počet a vše ostatní, co bude potřeba. Chci matematiku studovat obzvláště proto, že mne baví.

Největší problém mám však v pořadí témat s mým studiem; tedy s čím bych měla začít, abych měla dostatečné poznatky pro další témata? Mám se skusit řídit ŠVP nějaké školy zaměřené na matematiku?

Děkuji za odpověď.

#2 22. 08. 2019 12:34

Rumburak
Místo: Praha
Reputace:   498 

Re: Studium matematiky

↑ phoinix:

Ahoj.

Za mých mladých let to se studiem na MFF UK fungovalo takto:

1.  Bylo potřeba uspět u přijímaček. V předstihu - myslím že dostatečném - jsme od fakulty obdrželi
     seznam požadavků na znalosti z matematiky (včetně konkretních úloh)  a fyziky,  z nichž budeme
     zkoušeni. Obě zkoušky byly ústní. 

2.  Pamauji se (mým studijním oborem byla matematika), že na první přednášce - už nevím, zda z algebry
     či z analýzy -  nám přednášející řekl:

"Všechny vaše dosavadní znalosti z matematiky můžete zapomemout, všechno vás naučíme  znova a   
   důkladněji".

Ihned jsem pochopil, že základem úspěchu ve studiu bude pečlivě si zapisovat přednášky...

#3 22. 08. 2019 16:28

Stýv
Vrchní cenzor
Reputace:   201 
Web

Re: Studium matematiky

Dneska se dělají na MFF přijímačky písemně, existují ale způsoby, jak se jim vyhnout (např. dobrý prospěch, více viz web MFF).

Pokud jde o zapomínání látky ze SŠ – myslím, že toto se týká snad jenom diferenciálního a integrálního počtu, jejichž znalost se opravdu nepředpokládá a vyučují se od základů. V ostatních oblastech je to naopak, MFF kvůli klesající úrovni znalostí u nastupujících prváků dokonce začalo pořádat přípravné kurzy.

Zápatí