Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
!! 17.06.2018 (Jel.) Khanova škola zve nadšence ke spolupráci na překladech návodů pro učitele a rodiče.
! 04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
17.01.2016 (Jel.) Rok 2016 s novými a novějšími krystaly od kolegy Pavla!
17.01.2016 (Jel.) Nabídka knih z oborů matematiky, fyziky, chemie
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 07. 09. 2019 11:02 — Editoval Pritt (07. 09. 2019 11:20)

Pritt
Příspěvky: 394
Pozice: student
Reputace:   19 
 

nelineární regrese pro odhad parametrů rozdělení

Zdravím,

snažím se odhadovat parametry rozdělení metodou nelineární regrese a nejmenších čtverců.

Chtěl bych se zeptat, co je formálně i neformálně špatně na následujícím postupu pro odhad parametrů. Třeba jestli upravené hodnoty pozorování mohou mít nějaký špatný vliv na celkový výsledek.

Budu rád za každé připomínky! Děkuji.

Nechť $X =  \{ x_1,\dots,x_m | m \in \mathbb{N}, \; x_i \in \mathbb{R}, \forall i \in \hat{m} \}$ jsou pozorované hodnoty seřazené vzestupně. Nechť číslo $h \in \mathbb{N}, \; h < m$ udává počet podintervalů, na které rozdělíme interval $\langle x_1,x_m \rangle$. Číslo $d = \dfrac{x_m - x_1}{h}$ zachycuje šířku jednoho intervalu $\langle x_1 + jd, x_1 + (j+1)d \rangle = \langle a_{j},a_{j+1} \rangle, \; j \in \widehat{\underline{h-1}}$. Nechť $Y_0,\dots,Y_{h-1}$ jsou relativní četnosti naměřených hodnot $x_1,\dots,x_m$ v jednotlivých podintervalech, tzn. $Y_j = \frac{1}{m}\mathrm{card}\left( X \cap \langle a_{j},a_{j+1} ) \right),\; j \in \widehat{\underline{h{-}2}},\; Y_{h-1} = \frac{1}{m}\mathrm{card}\left( X \cap \langle a_{h-1},a_{h} \rangle \right)$ a nechť $s_j = \frac{a_{j+1} + a_j}{2}$ je střed j-tého podintervalu $\langle a_{j},a_{j+1} \rangle,\; j \in \widehat{\underline{h{-}1}}$.
   
Předpoklady pro další postup jsou následující:

1) $\boldsymbol Y = \begin{pmatrix}
Y_0 \\ \vdots \\ Y_{h-1}
\end{pmatrix}
= \boldsymbol f(\boldsymbol \Theta) + \boldsymbol e,
$
kde $\boldsymbol e \sim N(\boldsymbol 0, \sigma^2\boldsymbol I)$ a $\boldsymbol f(\boldsymbol \Theta) = \left( f(s_0,\boldsymbol \Theta), \dots, f(s_{h-1}, \boldsymbol \Theta) \right)^T$ a $f(x,\boldsymbol \Theta)$ je známá regresní funkce.
2) Vektor parametrů $\boldsymbol \Theta \in \Omega$, kde $\Omega \subset \mathbb{R}^k$ je otevřená konvexní množina.
3) Funkce $f(x,\boldsymbol \Theta) \in \mathcal{C}^2(\Omega),\; \forall x \in \mathcal{X}$.
4) Jacobiho matice $F(\boldsymbol \Theta)$ (matice prvních parciálních derivací) regresní funkce je typu $h\times k$, kde $\left[ F(\boldsymbol \Theta) \right]_{ij} = \dfrac{\partial}{\partial \Theta_j}f(s_i,\boldsymbol \Theta),\; j \in \hat{k},i \in \widehat{\underline{h-1}}$ a má hodnost $k$ aspoň v nějakém okolí optimální hodnoty $\boldsymbol \Theta$.

Nyní definujme funkci

$ S(\boldsymbol \Theta) = \sum_{i=0}^{h-1}\left( Y_i - f(s_i,\boldsymbol \Theta) \right)^2.$

Vektor $\boldsymbol \Theta^*$, který minimalizuje funkci $S(\boldsymbol \Theta)$, se nazývá odhad metodou nejmenších čtverců. Tento bod $\boldsymbol \Theta^*$ musí na $\Omega$ splňovat tzv. normální rovnice, které dostaneme derivováním $\dfrac{\mathrm{D}S(\Theta_1,\dots,\Theta_k)}{\mathrm{D}(\Theta_1,\dots,\Theta_k)}$. Tedy platí

$\boldsymbol F(\boldsymbol \Theta^*)^T(\boldsymbol Y - \boldsymbol f(\boldsymbol \Theta^*)) = \boldsymbol 0.$


Ve zkratce to znamená, že si vytvářím vlastně histogram a z každého sloupce (intervalu) vezmu vždy střed a těm odpovídají hodnoty relativních četností v daném intervalu. Tyto body se pak snažím modelovat nějakou regresní funkcí metodou nejmenších čtverců.

Otázka zní: Je tento postup v něčem špatně, ve smyslu - modeluji ve skutečnosti jiná data, nebo vzniká moc velká chyba. Jak jinak (lépe) by šla regrese použít pro odhad parametrů rozdělení?

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson