Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
!! 17.06.2018 (Jel.) Khanova škola zve nadšence ke spolupráci na překladech návodů pro učitele a rodiče.
! 04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
17.01.2016 (Jel.) Rok 2016 s novými a novějšími krystaly od kolegy Pavla!
17.01.2016 (Jel.) Nabídka knih z oborů matematiky, fyziky, chemie
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 19. 02. 2020 17:31 — Editoval NeuRotiCk (19. 02. 2020 17:34)

NeuRotiCk
Reputace:   

Fyzikální chemie

Dobrý den, mám problém s určením jednotek.
Jde o Freundlichovu izotermu $a=k\cdot c^{m}$

Mám sestrojený graf, zlinearizoval jsem fci, takže mám závislost $log a$ na $log c$
rovnici přímky mám: $y=0,5581x-3,3635$
Vím, že $0,5581=m$ a $k=10^{-3,3635}$
Myslel jsem, že jednotky koeficientů $m,k$ jsou bezrozměrné, ale podle paní profesorky mají jednotky, což mi z grafu nepřijde, když logaritmy jsou bezrozměrné, hledal jsem všude možně ve skriptech, na internetu, ale nikde jsem nemohl najít žádnou zmínku o jednotkách těhle konstant.
Možná ještě, jestli hodnoty$-3,3635$ a $0,5581$ mají taky nějaké veličiny?
Kdyby někdo mohl poradit, jak na tyhle jednotky dojít, byl bych mu vděčný.

#2 19. 02. 2020 18:44

Kenniicek
Reputace:   13 

Re: Fyzikální chemie

S "m" ti neporadim, od toho by som taktiez cakal bezrozmerne cislo... Snad niekto iny bude mudrejsi :)

Za predpokladu ze "a" je bezrozmerne, a "c" je koncentracia, tak "k" musi mat rozmer c^-1, a teda l/mol

#3 19. 02. 2020 19:02

NeuRotiCk
Reputace:   

To jsem zapomněl uvést, "a" má rozměr a to konkrétně $a=[mol/g]$.
Od tohoto odvození by teda $m=[g]$ a "k" by zůstalo v té obracené hodnotě, tak by to mohlo fungovat, jenže ona mi udělala značku, že mi chybí jednotky u čísla $-3,3635$ čili u toho exponentu, který v grafu odpovídá tomu posunutí.
Z rovnice přímky $y=ax+b$ tak chce podle mě vědět jednotku toho $b$ ale to je podle mě bezrozměrná veličina.

#4 19. 02. 2020 19:25 — Editoval Kenniicek (19. 02. 2020 19:28)

Kenniicek
Reputace:   13 

Toto si nemyslim, ze plati:

NeuRotiCk napsal(a):

Od tohoto odvození by teda $m=[g]$ a "k" by zůstalo v té obracené hodnotě

Tak potom by to "k" mohlo mat rozmer l/g...

Dalsia vec, ktora mi napadla je, ze (asi) som sa nestretol s tym, ze v exponente by boli fyzikalne jednotky a nebolo to bezrozmerne cislo. Mozno som to divne napisal, ale ak sa pozries napriklad na Arrheniovu rovnicu alebo rozpadovy zakon, tak "tvar" tych rovnic je podobny s tvojou a vzdy v exponente dostanes bezrozmerne cislo. Mozno sa mylim, neviem, je to len moj postreh.

#5 19. 02. 2020 19:35 — Editoval NeuRotiCk (19. 02. 2020 19:37)

NeuRotiCk
Reputace:   

Právě, já měl u "k" jednotku jak si napsal l/g, "m" sem měl bezrozměrný ale stejně u toho exponentu mi řekla, že mi tam chybí jednotka, no nevím co s tím, napíšu tam že je to bezrozměrné a prostě uvidím co mi na to řekne, případně ještě pohledám.
Příští týden, jak budu vědět výsledek, to jsem pro zajímavost napíšu, i tak moc děkuju.
Jinak co se týče té Arrheniovy rovnice, tka tam sice jsou nějaké jednotky v exponentu, ale všechny se mezi sebou vykrátí, tady mě strašně mate to "m".

Zápatí