Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
!! 17.06.2018 (Jel.) Khanova škola zve nadšence ke spolupráci na překladech návodů pro učitele a rodiče.
! 04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
17.01.2016 (Jel.) Rok 2016 s novými a novějšími krystaly od kolegy Pavla!
17.01.2016 (Jel.) Nabídka knih z oborů matematiky, fyziky, chemie
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 07. 01. 2010 20:39

armani
Zelenáč
Reputace:   

Dotycnica a dva kruhy

Kružnica k(S; r) sa dotýka priamky AB v bode A. Kružnica l(T; s) sa dotýka priamky AB
v bode B a pretína kružnicu k v krajných bodoch C, D jej priemeru. Dokážte, že priesecník M priamok CD, AB je stredom
úsecky AB.

• (téma jako vyřešené označil(a) byk7)

#2 07. 01. 2010 21:32

jelena
Jelena
Místo: Opava
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   90 

Re: Dotycnica a dva kruhy

↑ armani:

Kolega FailED upozorňuje, že je to zadání z aktuální olympiády - není možné řešit ani v zajimavých příkladech. Děkuji za pochopení.

#3 14. 01. 2010 09:41

Wotton
Logik
Místo: Plzeň
Reputace:   24 

Mně se to hned zdálo nějak podezřele jednoduchý (teda to že to protíná v průměru je nadbytečná informace). On nám sem totiž ↑ armani: nenapsal oba úkoly co se mají udělat..:-)

Dva jsou tisíckrát jeden.

#4 14. 01. 2010 09:59

jelena
Jelena

↑ Wotton:  autor žádného úvodního příspěvku přec nemusí vyvijet námahu, zejména když právě probíhá "puntičkářská soutěž".

Byla jsem na dobré pozici, ale v posledním kole potupně přiznávám úplnou porážku - tak nevím, buď u některých příspěvků začnu používat bohatou slovní zásobu váženého Moderátora nebo jen opráším místní dohody.

Pozdrav :-)

----
надоело говорить и спорить, надрывать до крика голоса...

#5 14. 01. 2010 10:15

Wotton
Logik
Místo: Plzeň
Reputace:   24 

↑ jelena:

Zdravím dobrá duše.

Výstižné, krásné, vtipné.

Tak že bych v souladu s místní dohodou oznámil, že pracuju na věčném trojúhelníku? Sice už na něm pracuju dlouho, a ještě jsem se k ničemu zásadnímu nedostal. Když nepočítám přeformulování problému na nějaký ekvivalentní problém.

Dva jsou tisíckrát jeden.

#6 14. 01. 2010 10:42

jelena
Jelena

↑ Wotton:

po tomto výkonu jsem chtěla dokonce poprosit, zda bys podíval na "věčný" - byla k němu dokonce svolana odborná konference, do které se můžeš zapojit - hodně zdaru :-)

Své statistické tabulky momentálně považuji za daleko více motivující výzvu, tak se nim vrátim.

Zápatí